Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dziennikarze w więzieniach. Najwięcej w Turcji

0
Podziel się:

W 2012 roku w więzieniach na całym świecie przebywało 232 dziennikarzy, najwięcej od 1990 r., gdy zaczęto prowadzić statystyki.

Dziennikarze w więzieniach. Najwięcej w Turcji
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

W 2012 roku w więzieniach na całym świecie przebywało 232 dziennikarzy, najwięcej od 1990 r., gdy zaczęto prowadzić statystyki - alarmuje Komitet Ochrony Dziennikarzy (CPJ) w opublikowanym we wtorek raporcie. Najwięcej dziennikarzy więzionych jest w Turcji.

Według stanu na 1 grudnia 2012 roku w więzieniach znajdowało się o 53 dziennikarzy więcej niż w zeszłym roku; jest to też najwyższy procentowy skok od 10 lat - wskazuje CPJ. Niechlubnym liderem zestawienia jest Turcja, gdzie za kratkami przebywa 49 dziennikarzy, w tym kurdyjscy reporterzy i redaktorzy. Do najczęściej stawianych dziennikarzom zarzutów należą działalność terrorystyczna oraz udział w antyrządowych spiskach.

_ - Za pomocą szeroko interpretowanych zapisów dotyczących walki z terroryzmem oraz przepisów prawa karnego tureckim władzom udało się ograniczyć zasięg zakazanych grup oraz (dziennikarskie) dochodzenia _ - podkreśla CPJ w raporcie.

Jednym z więzionych dziennikarzy jest Tayip Temel, redaktor naczelny jedynego w Turcji kurdyjskiego dziennika _ Azadiya Welat _. W jego procesie rząd powoływał się m.in. na uzyskane z podsłuchów zapisy jego rozmów z redakcją oraz informatorami.

Drugi w zestawieniu jest Iran. W ramach trwającej od wyborów prezydenckich w 2009 roku nagonki na media obecnie w tamtejszych więzieniach przebywa 45 dziennikarzy, m.in. Dżila Banijagub, autorka strony internetowej poświęconej tematyce kobiecej. We wrześniu zaczęła odsiadywać roczny wyrok więzienia za _ uprawianie antyrządowej propagandy _ oraz _ obrazę prezydenta _ za artykuły napisane w okresie wyborów w 2009 roku - podaje CPJ.

Wśród 32 dziennikarzy więzionych w Chinach 19 to Ujgurzy i Tybetańczycy, wtrąceni do więzienia za dokumentowanie eskalacji napięć na tle etnicznym w 2008 roku._ - Najbardziej narażeni są dziennikarze informujący o tematach uważanych przez państwo za najbardziej drażliwe, czyli o niespokojnych regionach Tybetu i Sinkiangu _ (Xinjiang), zamieszkanego przez mniejszość ujgurską - podkreśla cytowany w raporcie wiceszef Human Rights Watch na Azję Phelim Kine. Muszą oni uważać nie tylko na _ wyznaczone przez państwo czerwone linie, ale również podlegające zmianom szare strefy _ - dodał. Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zestawienia CPJ zajmują: Erytrea, Syria, Wietnam, Azerbejdżan, Etiopia, Uzbekistan i Arabia Saudyjska.

Według raportu w Erytrei żadnemu z 28 więzionych w tym kraju dziennikarzy nie postawiono zarzutów i żadnego nie postawiono przez sądem. Rząd prezydenta Isaiasa Afewerkiego odmawia informacji na temat ich miejsca pobytu, statusu prawnego i stanu zdrowia; nie potwierdził też śmierci pięciu dziennikarzy na skutek nieludzkiego traktowania w więzieniu.

W Syrii i Wietnamie władze wzmogły prześladowania antyrządowych dziennikarzy, a rząd Azerbejdżanu _ brutalnie rozprawił się _ z opozycją w kraju podczas dwóch międzynarodowych wydarzeń, których był gospodarzem - konkursu Eurowizji oraz konferencji _ IGF International Internet Governance Forum _, poświęconej wspieraniu rozwoju demokracji. Autorzy raportu odnotowują, że po raz pierwszy nie znalazła się w nim Birma. _ W ramach historycznej transformacji i przekazania władzy cywilnemu rządowi władze uwolniły co najmniej 12 dziennikarzy _ - zaznaczono. Do zestawienia po rocznej nieobecności wróciła za to Kuba.

Komitet Ochrony Dziennikarzy, niezależna organizacja z siedzibą w Nowym Jorku, działa na rzecz wolności prasy oraz występuje w obronie praw dziennikarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Kończą głodówkę. Po dwóch miesiącach Setki kurdyjskich bojowników zakończyły dziś strajk głodowy, prowadzony od ponad dwóch miesięcy w więzieniach w Turcji.
Tamtejsze więzienia są pełne dziennikarzy Do 1 sierpnia bieżącego roku w tureckich zakładach karnych uwięzionych było 76 dziennikarzy, z czego 61 bezpośrednio z powodu publikacji artykułów lub pracy związanej z gromadzeniem informacji.
Erdogan stawia meczet godny wielkiego sułtana Krytycy wytykają mu imperialne tęsknoty, a projekt nazywają _ tandetną repliką _ słynnego Błękitnego Meczetu.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)