Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo
26.02.2010 07:38

Dziennikarze nie będą trafiać za kraty

Rząd chce zmienić prawo prasowe. Nie będzie kar więzienia za przestępstwa prasowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lucian Coman/Dreamstime.com)

Zgodnie z rządowym projektem nowelizacji prawa prasowego nie będzie kary więzienia za przestępstwo prasowe. Redaktor naczelny będzie natomiast ponosił odpowiedzialność za treści w opublikowanych materiałach pozaredakcyjnych, a więc listach do redakcji i za wpisy internautów. W niedługim czasie projekt ma trafić do Sejmu.

W opinii doktor Marleny Wach, specjalizującej się w prawie mediów i prawie autorskim niektóre rozwiązania projektu należałoby jeszcze raz przemyśleć.

POSŁUCHAJ MARLENY WACH:

Znawca prawa mediów, własności intelektualnej i ochrony dóbr osobistych, Piotr Dynowski, podkreśla mocne strony projektu, wśród nich usunięcie sankcji ograniczenia wolności za przestępstwa prasowe.

POSŁUCHAJ PIOTRA DYNOWSKIEGO:

Zgodnie z projektowanymi przepisami wydania elektroniczne i portale informacyjne zostają zaliczone do prasy. Prasą nie będą natomiast elektroniczne publikacje prywatne, czyli blogi, serwisy społecznościowe, fora dyskusyjne.

Nie będzie przymusu publikacji odpowiedzi, a jedynie krótkiego i konkretnego sprostowania. Projekt określa ponadto dokładny termin, po upływie którego uznaje się, że tekst został autoryzowany.

Tagi: prawo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz