Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawo drogowe
15.05.2015 08:30

Dziecko w foteliku. Od dziś nowe przepisy

Konieczność przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zależeć będzie tylko od jego wzrostu, zniknie obowiązująca obecnie granica wieku 12 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kotomiti/iStockphoto)

Umożliwią to wchodzące w piątek w życie nowe przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Zmiany dostosowują polskie prawo do dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących stosowania w autach pasów bezpieczeństwa i fotelików dla dzieci.

Jak podkreślił mł. insp. Marek Konkolewski z Biura Prewencji i Ruchu Drogowego KGP, przez ostatnie lata na plus zmieniła się wiedza kierowców o przewożeniu dzieci w fotelikach. Dodał, że teraz największym problemem nie jest to, czy dziecko jest przewożone w foteliku, ale to, że nie potrafimy ich poprawnie zamontować i dopasować do dziecka. - Nawet najdroższy, najlepszy fotelik źle zamontowany nie spełni swojej funkcji - powiedział.

Konkolewski ocenił, że pasy bezpieczeństwa to jeden z najważniejszych wynalazków XX wieku. - Ale samochody są konstruowane przez osoby dorosłe najczęściej dla potrzeb osób dorosłych. I bardzo długo małe dzieci nie mogły korzystać z dobrodziejstw tego wynalazku. Dlatego wprowadzono obowiązek przewożenia dzieci w fotelikach, które umożliwiają bezpieczne zapięcie pasa - powiedział.

Jak wynika z danych Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, 9 na 10 dzieci w Polsce jest przewożonych w fotelikach samochodowych.

Zadecyduje wzrost, nie wiek

Teraz obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa będzie zależeć tylko od jego wzrostu. Dziecko o wzroście co najmniej 150 cm będzie mogło podróżować bez fotelika, niezależnie od wieku. Zniknie więc obecny wymóg, że każde dziecko do 12 lat musi podróżować w foteliku.

Zgodnie z nowelą, zakazane będzie przewożenie dzieci do lat 3 pojazdami niewyposażonymi w pasy bezpieczeństwa.

Będzie dozwolone przewożenie dziecka bez fotelika na tylnym siedzeniu, pod warunkiem, że ma co najmniej 135 cm wzrostu i jest zapięte pasem bezpieczeństwa.

Możliwe będzie przewożenie dziecka w wieku co najmniej 3 lat w pasach bezpieczeństwa - ale bez fotelika - na tylnym siedzeniu pojazdu, gdy dwoje dzieci znajduje się w fotelikach (na tylnym siedzeniu) i nie ma możliwości zainstalowania tam trzeciego fotelika.

Przewożenie dzieci poniżej 150 cm wzrostu na przednim siedzeniu bez fotelika bezpieczeństwa będzie zakazane.

Kto nie musi zapinać pasów?

Nowela konkretyzuje również, kto jest zwolniony z obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa; są to m.in. kobiety w widocznej ciąży, taksówkarze, instruktorzy lub egzaminatorzy szkolący do egzaminu na prawo jazdy, funkcjonariusze Biura Ochrony Rządu i Żandarmerii Wojskowej, zespoły medyczne oraz osoby posiadające stosowne zaświadczenia lekarskie.

Ponadto nakłada na kierowców autobusów obowiązek informowania pasażerów o obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, o ile dany pojazd jest w nie wyposażony.

Jak wynika z danych KRBRD za 2014 r. 89 proc. dzieci jest przewożonych w Polsce w fotelikach samochodowych lub przy użyciu innych zabezpieczeń. W porównaniu do badań z 2013 r. odsetek ten wzrósł o 4 pkt proc. Był on najwyższy w grupie dzieci w wieku do 3 lat i wyniósł 95 proc.; wśród dzieci w wieku 4-7 lat - 92 proc. i w grupie dużych dzieci w wieku 8-12 lat - 86 proc. Z badań wynika, że w przypadku fotelików - najmniej dzieci jeździ w nich na drogach powiatowych (80 proc.), a najwięcej na ekspresowych (100 proc.) i autostradach (96 proc.). Najczęściej foteliki były stosowane w województwie zachodniopomorskim (100 proc.), a najrzadziej w województwie śląskim (79 proc.).

Za przewożenie dzieci bez fotelika grozi mandat w wysokości 150 zł i 6 punktów karnych.

Zobacz także: Przepisy o ruchu drogowym. Ochrona pieszych jest u nas najsłabsza w Europie

Czytaj więcej w Money.pl
Znamy przebieg wschodniej obwodnicy stolicy Stołeczny oddział GDDKiA zarekomendował przebieg Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Trasa przebiegać ma między Drewnicą a Zakrętem przez Sulejówek, bez planowanego wcześniej tunelu.
Dziecko w foteliku? Wchodzą nowe przepisy Konieczność przewożenia dziecka w foteliku już nie będzie zależeć od jego wieku.
Straż miejska straci fotoradary, ale mandaty... Dla niektórych samorządów może to być spory problem, bo fotoradar często przynosi wielkie zyski dla gmin.
Tagi: prawo drogowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, najważniejsze, czołówki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz