Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działania nowych władz Afganistanu dają nadzieję

0
Podziel się:

Obecne władze afgańskie postanowiły m.in. wznowić śledztwo w sprawie defraudacji w Kabul Banku, w którym przechowywali depozyty międzynarodowi donatorzy.

Działania nowych władz Afganistanu dają nadzieję
(state.gov)
bECgxoKZ

Działania obecnych władz Afganistanu na rzecz rządów prawa i zwalczania korupcji są zbieżne z oczekiwaniami wspólnoty międzynarodowej, co napawa nadzieją - uważa specjalny wysłannik Departamentu Stanu USA Daniel F. Feldman.

Feldman przeprowadził z Brukseli telefoniczny briefing z dziennikarzami przed zaplanowaną na ten tydzień w Londynie konferencją darczyńców dla Afganistanu, w której będzie on brał udział.

_ - Konferencja odbędzie się w bardzo ważnym czasie. Przez dwa ostatnie miesiące, odkąd w Afganistanie zostały powołane nowe władze, podjęto znaczące działania, by promować rządy prawa, poprawić relacje z sąsiednimi państwami, włączyć się we wspólnotę międzynarodową _ - powiedział Feldman dziennikarzom.

bECgxoLb

Pytany, jak darczyńcy zamierzają skłonić afgański rząd do przestrzegania praw człowieka, w tym praw kobiet, praw dzieci, humanitarnego traktowania więźniów, respektowania wolności mediów i zwalczania korupcji, Feldman zapewnił, że będzie to jednym z ważnych tematów spotkania.

_ - Jedną z rzeczy, które napełniają mnie nadzieją, jest zbieżność stanowiska społeczności międzynarodowej i rządu jedności narodowej, prezydenta (Aszrafa) Ghaniego i doktora Abdullaha (premiera Afganistanu ) w sprawie fundamentalnych reform _ - powiedział Feldman.

Zwrócił uwagę, że obecne władze afgańskie postanowiły m.in. wznowić śledztwo w sprawie defraudacji w Kabul Banku, w którym przechowywali depozyty międzynarodowi donatorzy.

Odnosząc się do problemu marnowania i defraudacji funduszy pomocowych wysłannik władz USA powiedział: _ Jesteśmy zdeterminowani, by zapewnić, aby pieniądze podatników były wydawane tak efektywnie, jak to możliwe _. Zaznaczył, że służy temu współpraca z biurem SIGAR - specjalnego inspektora generalnego ds. odbudowy Afganistanu, powołanego przez Kongres USA.

bECgxoLh

_ Współpracujemy z biurem SIGAR, bo nadzór i odpowiedzialność zawsze są ważne _ - kontynuował Feldman. _ Oczywiście, nie ma poziomu defraudacji czy marnotrawstwa, który byłby możliwy do przyjęcia; dlatego stale sprawdzamy nasze mechanizmy nadzoru, by zagwarantować, że pieniądze podatników są chronione, nawet teraz, kiedy rozpoczęliśmy wycofywanie wojsk. I jesteśmy zdecydowani, by zapewnić, że dolary podatników będą wykorzystywane tak efektywnie, jak to możliwe _ - zapewnił przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

Twierdzenie, że osiągnięto niewiele, uznał za _ oczywiście fałszywe _, wskazując na poprawę _ począwszy od zdrowia i edukacji, przez rozwój infrastruktury, po rolę kobiet i budowę administracji _. _ Wszędzie z rozwojem wiążą się ryzyka, a kiedy działa się w regionie konfliktu albo takim miejscu jak Afganistan, są one szczególnie duże _ - powiedział Feldman.

_ Oczywiście, jest dużo do zrobienia _ - przyznał. Podkreślił jednak, że prezydent i premier Afganistanu są zdecydowani, by reformować kraj i zdają sobie sprawę z problemu korupcji. Plan działań afgańskich władz w tej kwestii będzie ważną częścią porządku obrad w Londynie.

Feldman podkreślił też znaczenie, jakie ma rozwój gospodarczy nie tylko Afganistanu, ale całego _ najmniej rozwiniętego regionu świata _. Ocenił, że _ im więcej więzi ekonomicznych, tym więcej stabilności - nie tylko dla Afganistanu, ale całego regionu _.

bECgxoLi

Zdaniem Feldmana nie ma zagrożenia dla misji Resolute Support, która ma się rozpocząć po zakończeniu natowskiej misji ISAF. Przedstawiciel USA przyznał, że doszło do opóźnień w zawieraniu umów dotyczących stacjonowania wojsk, a formowanie rządu napotyka trudności i wciąż są w nim nieobsadzone stanowiska. Jednak - zauważył - takie kłopoty zdarzają się także w stabilnych demokracjach.

Czytaj więcej w Money.pl
Amerykanie i Brytyjczycy opuszczają bazy Ostatni amerykańscy żołnierze piechoty morskiej i brytyjskie oddziały bojowe oficjalnie zakończyły misję w Afganistanie.
Rosyjski bojownik będzie osądzony w USA Jak podkreśla WP, będzie to pierwszy przypadek, gdy zagraniczny bojownik, schwytany na polu walki w Afganistanie i przetrzymywany dotąd w więzieniu Parwan koło bazy wojskowej USA w Bagram, zostanie przetransferowany na proces do Stanów Zjednoczonych.
USA ostrzega: Możliwe ataki odwetowe Amerykański Departament Stanu przypomniał, że Państwo Islamskie wezwało swoich zwolenników do atakowania cudzoziemców w odwecie za działania przeciwko niemu.
Talibowie opanują prowincję Ghazni? W toczących się od pięciu dni walkach zginęło około 100 osób.
bECgxoLC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)