Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Działalność szpiegowska USA. Ostre słowa krytyki europejskich przywódców

Zarzuty o szpiegowanie są dla nas nie do zaakceptowania. Żądamy szybkich oficjalnych wyjaśnień ze strony amerykańskiej, czy doniesienia te są prawdziwe i jakie konkretne działania szpiegowskie są w Austrii prowadzone - oświadczył polityk.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Webstern Socialiste/CC BY-NC 2.0/Flickr)

*Po ostatnich doniesieniach o szpiegowaniu Unii Europejskiej przez amerykański wywiad prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel zgodnie ocenili, że jest to działanie _ nie do przyjęcia _. *

Hollande wezwał USA do _ natychmiastowego zaprzestania _ tych działań, podkreślając że Francja _ nie może zaakceptować tego rodzaju zachowania między partnerami i sojusznikami _.

_ - Doskonale wiemy, że są systemy, które trzeba kontrolować, zwłaszcza jeśli chodzi o walkę z terroryzmem, nie sądzę jednak, aby dotyczyło to naszych ambasad, czy aby takie zagrożenie istniało w Unii Europejskiej _ - powiedział Hollande przebywający z wizytą w Lorient na zachodzie Francji.

W tym samym duchu wypowiedział się Steffen Siebert rzecznik niemieckiej kanclerz. _ - Szpiegowanie przyjaciół jest nie do przyjęcia _ - oświadczył, podkreślając że _ zaufanie musi zostać przywrócone _.

Ponadto prezydent Francji powiedział, że polecił ministrowi spraw zagranicznych Laurentowi Fabiusowi, aby skontaktował się z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym w celu wyjaśnienia kwestii szpiegowania. Fabius ma spotkać się z ambasadorem USA w Paryżu, aby przekazać mu, iż Francja _ nie może tolerować takiego zachowania między przyjaciółmi i sojusznikami _.

W związku ze sprawą również austriackie MSZ wezwało we wtorek na rozmowę ambasadora USA w Austrii Williama Eacho. _ - Zarzuty o szpiegowanie są dla nas nie do zaakceptowania. Żądamy szybkich oficjalnych wyjaśnień ze strony amerykańskiej, czy doniesienia te są prawdziwe i jakie konkretne działania szpiegowskie są w Austrii prowadzone _ - oświadczył szef austriackiej dyplomacji Michael Spindelegger.

Satysfakcjonujących - jak podkreślono - wyjaśnień zażądały władze Włoch: prezydent Giorgio Napolitano i szefowa MSZ Emma Bonino. Okazało się, że w ambasadzie Włoch w Waszyngtonie była aparatura podsłuchowa.

KE powtórzyła, że czeka na wyjaśnienia władz USA na temat doniesień o szpiegowaniu przez amerykańską Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) UE i krajów członkowskich. - _ To niepokojące doniesienia i wymagają pełnego wyjaśnienia _ - powiedziała rzeczniczka KE Pia Ahrenkilde Hansen. Dodała, że gdy informacje te zostały opublikowane, KE zwróciła się do Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych, by podjąć ten temat z władzami w Waszyngtonie oraz ambasadą USA w Brukseli. Szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton rozmawiała już o tym z amerykańskim sekretarzem stanu Johnem Kerrym.

Czytaj więcej o tej sprawie w Money.pl
USA bagatelizuje aferę szpiegowską Raport z 2010 roku mówi o zakładaniu podsłuchów w przedstawicielstwie dyplomatycznym UE w Waszyngtonie.
Amerykanie wyjaśnią sprawę szpiegowania Rząd USA przekaże UE swe wyjaśnienia kanałami dyplomatycznymi.
Tagi: działalność szpiegowska usa, hollande, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz