Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Działalność szpiegowska USA. Merkel: zarzuty są poważne

0
Podziel się:

Kanclerz Niemiec komentuje sprawę domniemanego podwójnego szpiega, który w ciągu dwóch lat miał sprzedać Stanom 218 dokumentów.

Działalność szpiegowska USA. Merkel: zarzuty są poważne
(PAP/EPA)

Kanclerz Angela Merkel oświadczyła, że traktuje poważnie podejrzenia, że aresztowany pracownik niemieckiego wywiadu działał jako podwójny agent na korzyść USA. Gdyby się potwierdziły, oznaczałoby to złamanie zasad współpracy obu państw. Biały Dom wystosował oświadczenie, w którym zobowiązał się do współpracy w celu wyjaśnienia sprawy.

[Aktualizacja godzina 22:16]

_ - Byłoby to dla mnie wyraźnym zaprzeczeniem tego, co uważam za opartą o zaufanie współpracę służb wywiadowczych i partnerów _ - powiedziała Merkel w trakcie wizyty w Chinach.

31-letni pracownik Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) został zatrzymany w ubiegłym tygodniu pod zarzutem sprzedania tajnym służbom USA w ciągu dwóch lat 218 dokumentów. Rząd Niemiec zadeklarował, że nie będzie się szczegółowo wypowiadał na ten temat przed zakończeniem dochodzenia, prowadzonego przez federalną generalną prokuraturę.

Biały Dom oświadczył, że będzie współpracował z Berlinem, aby rozwiać jego obawy dotyczące pracownika niemieckiego wywiadu. Rzecznik Białego Domu Josh Earnest nie mówi, czy doniesienia na jego temat są prawdziwe, czy fałszywe - zwraca uwagę agencja Associated Press.

Rzecznik powiedział, że władze USA wiedzą o aresztowaniu obywatela Niemiec w związku z zarzutami, że prawdopodobnie pracował dla USA. Earnest dodał, że nie może tego skomentować, ponieważ Niemcy wciąż prowadzą dochodzenie i sprawa odnosi się bezpośrednio do kwestii amerykańskiego wywiadu.

Na koniec rzecznik Białego domu podkreślił, że stosunki amerykańsko-niemieckie są rozległe i bardzo ważne.

Zatrzymanie domniemanego podwójnego agenta może wywołać dodatkowe napięcia w i tak nie najlepszych obecnie stosunkach Berlina z Waszyngtonem. Położyły się na nich cieniem ujawnione przez byłego współpracownika podległej rządowi USA Agencji Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) Edwarda Snowdena informacje o rozległym penetrowaniu przez nią globalnej sieci telekomunikacyjnej. Penetracja ta miała obejmować także telefon komórkowy kanclerz Merkel.

Rząd Niemiec zaznaczył dziś jednak, że nie ma żadnych powodów, by sprawa zatrzymanego pracownika BND miała utrudnić obecne rokowania Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie układu o wolnym handlu.

_ - Amerykanie są ważnymi partnerami Niemiec oczywiście również w sferze gospodarczej, zatem rozmów na temat TTIP (Transatlantic Trade and Investment Partnership - Transatlantyckiego Partnerstwa Handlowego i Inwestycyjnego) nikt nie stawia pod znakiem zapytania ani nie podaje w wątpliwość _ - powiedziała w Berlinie zastępczyni rzecznika rządu Christane Wirtz.

Amerykańska CIA była zaangażowana w operację szpiegowską przeciwko Niemcom, która miała doprowadzić do zwerbowania pracownika niemieckiego wywiadu - pisze w poniedziałek Reuters powołując się na dwie amerykańskie osobistości oficjalne zaznajomione ze sprawą.

Jeden z tych informatorów Reutersa ujawnił, że dyrektor CIA John Brennan zwrócił się o przekazanie informacji dotyczących tej sprawy _ kluczowym członkom Kongresu _. Agencja odnotowuje, że nie wiadomo na razie, czy decyzja w tej sprawie już zapadła i kiedy miałoby to nastąpić. CIA odmówiła komentarzy.

Czytaj więcej w Money.pl
Ujgurzy apelują do Merkel o wstawiennictwo Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozpoczyna wizytę w Chinach.
Kryzys na Ukrainie. Powrót do rozmów będzie ciężki? Merkel apeluje o dalsze negocjacje. Miedwiediew stwierdził, że może to być ciężkie, bo Poroszenko nie przedłużył rozejmu.
_ Trzeba zwiększyć presję na irackie władze _ Na północy Iraku od czerwca trwa ofensywa sunnickich radykałów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)