Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Działalność CBA. Biuro wykryło nieprawidłowości w radomskim magistracie

0
Podziel się:

Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa zostało już złożone do prokuratury. Magistrat nie zgadza się z zarzutami.

Działalność CBA. Biuro wykryło nieprawidłowości w radomskim magistracie
(Reporter Poland)
bFfCqAiJ

Centralne Biuro Antykorupcyjne wykryło nieprawidłowości w Urzędzie Miejskim w Radomiu dotyczące przyznawania ulg w podatku od nieruchomości. Na wniosek CBA prokuratura w Radomiu wszczęła śledztwo w tej sprawie. Magistrat nie zgadza się z opinią CBA.

Rzecznik CBA Jacek Dobrzyński powiedział, że CBA skierowało do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa; dotyczy ono pracowników urzędu miejskiego, którzy prowadzili postępowania i wydawali decyzje administracyjne o umorzeniu podatków od nieruchomości.

CBA oceniło, że robili to z naruszeniem przepisów ordynacji podatkowej. Biuro analizowało umorzenia zaległości podatkowych w latach 2012-14. Uszczuplenia budżetu miasta miały wynieść blisko milion złotych - podał.

bFfCqAiL

_ - Nie było przesłanek uzasadniających zastosowanie ulg podatkowych przewidzianych w ordynacji, takich jak ważny interes podatnika czy ważny interes publiczny _ - stwierdził rzecznik. - _ W ocenie funkcjonariuszy CBA analizujących złożone przez przedsiębiorców dokumenty, nie potwierdzały one ich złej kondycji finansowej, która uzasadniałaby zastosowanie wobec nich ulg _ - zaznaczył Dobrzyński.

Lokalni przedsiębiorcy wnosili o umorzenie wnoszonego do kasy miasta podatku od nieruchomości uzasadniając to ponoszonymi wysokimi wydatkami inwestycyjnymi lub trudną sytuacją finansową. Zbadane przez CBA dokumenty nie potwierdziły tej złej sytuacji - podał rzecznik.

Naczelnik wydziału śledczego VI ds. przestępczości gospodarczej Mariusz Potera w Prokuraturze Okręgowej w Radomiu poinformował, że na wniosek CBA prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień bądź niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z podejmowanymi decyzjami o umorzeniu zaległości w podatku od nieruchomości.

Potera dodał, że śledczy sprawdzać będą, czy zawiadomienie CBA było zasadne. Na pewno - według niego - przesłuchana zostanie osoba z Urzędu Miejskiego w Radomiu, która była upoważniona przez prezydenta miasta do podejmowania tego typu decyzji. _ - Trzeba będzie także przesłuchać osoby, które występowały o umorzenia i sprawdzić urzędników, którzy zajmowali się podejmowaniem tych decyzji oraz dokonać analizy prawno-karnej i ocenić, czy należy postawić komuś zarzuty czy też nie ma do tego podstaw _ - wyjaśnił Potera.

bFfCqAiR

Naczelnik dodał, że wnioski o umorzenie zaległości podatkowych rozpatruje specjalna komisja. W jej skład wchodzą m.in. pracownicy wydziału budżetu i podatków w UM oraz sekretarz i skarbnik miasta.

Rzeczniczka prezydenta Radomia Katarzyna Piechota-Kaim powiedziała, że magistrat nie zgadza się z opinią CBA. Dodała, że przygotowywany jest w tej sprawie komunikat, który jeszcze w środę ma trafić do mediów.

Czytaj więcej w Money.pl
CBA weszło do dwóch ministerstw Według PAP kontrole w Ministerstwie Finansów oraz w MSW rozpoczęły się w połowie września. W obu...
CBA w NFZ. Zarzut łapówkarstwa dla dyrektora Grzegorzowi Ł. przedstawiono zarzut trzykrotnego przyjęcia korzyści majątkowej.
CBA wykazało uchybienia na 3 mln zł. Gdzie? Kontrola Biura wykazała uchybienia, które spowodowały szkodę w wysokości ok. 3 mln zł.
bFfCqAjm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)