Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dziadkowie
11.12.2008 09:37

Dziadkowie, pasierbowie będą dziedziczyć

Większa liczba spadkobierców ograniczy przypadki w których dziedziczy gmina.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dziadkowie i dzieci dziadków zmarłego oraz pasierbowie w wyjątkowych przypadkach zostaną dopuszczeni do dziedziczenia.

Wczoraj rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje zmianę prawa spadkowego i poszerzenie kręgu spadkobierców ustawowych. Rozszerzenie listy spadkobierców o dalszych krewnych spadkodawcy ma na celu ograniczenie przypadków, w których dziedziczy gmina lub Skarb Państwa. Obecnie krąg spadkobierców ustawowych jest zbyt wąski.

Często po zmarłym, który nie zostawił testamentu dziedziczy gmina lub Skarb Państwa, pomimo że żyją krewni spadkodawcy którzy nie zostali zaliczeni do kręgu spadkobierców ustawowych. Co istotne gmina nie może odrzucić odziedziczonego w ten sposób spadku. W myśl proponowanych przepisów dziadkowie, pasierbowie, ciotki i wujowie nabędą prawo dziedziczenia z ustawy.

Zaproponowane przepisy projektu ustawy rozszerzają krąg spadkobierców, zaliczając do nich dziadków spadkodawcy , a ponadto pasierbów. Zmiany dotyczą też zakresu dziedziczenia rodzeństwa i rodziców. Przyjęto rozwiązanie, w myśl którego rodzice spadkodawcy wyprzedzają w kolejności dziedziczenia rodzeństwo i zstępnych rodzeństwa spadkodawcy. Punktem wyjścia do takiej konstrukcji przepisu jest znaczący udział rodziców w powstaniu majątku spadkowego. Im więc powinien przypaść spadek w razie śmierci ich dziecka, z zastrzeżeniem, że nie zostawiło ono zstępnych mogących dziedziczyć (każdy kolejny potomek tej osoby) - czytamy w komunikacie prasowym rządu.

Zgodnie z projektowaną ustawą, w sytuacji gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku, jego miejsce zajmuje jego rodzeństwo (bracia i siostry), którzy dziedziczą tę część spadku, która przypadałaby zmarłemu wcześniej rodzicowi w równych częściach.

| Między rodzicami i dziećmi zachodzi pokrewieństwo w linii prostej, czyli jego pierwszy stopień. Rodzeństwo to krewni w linii bocznej, czyli pokrewieństwo drugiego stopnia. |
| --- |

Jeżeli któreś z rodzeństwa nie dożyje otwarcia spadku, wówczas jego miejsce w kolejności dziedziczenia zajmują jego dzieci. Dziedziczą one część spadku, która przypadłaby ich zmarłemu rodzicowi w równych częściach. Zasada ta rozciąga się także na dalszych zstępnych braci i sióstr spadkodawcy.

Nowością jest ustawowe dziedziczenie przez dziadków i ich zstępnych. Osoby te dziedziczą w dalszej kolejności w sytuacji, gdy brak jest małżonka, zstępnych spadkodawcy, jego rodzeństwa i ich zstępnych. Udziały dziadków są jednakowe. W praktyce więc wśród spadkobierców ustawowych danej osoby może znaleźć się rodzeństwo rodziców spadkodawcy - wujkowie, stryjkowie, ciocie itp. Na liście spadkobierców znaleźli się ponadto pasierbowie. Będą oni dziedziczyć wówczas, gdy żadne z rodziców pasierba oraz krewnych w chwili otwarcia spadku nie żyje- donosi biuro prasowe rządu.

Tagi: dziadkowie, pasierbowie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz