Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyskryminacja na Białorusi... osób białoruskojęzycznych

0
Podziel się:

Tylko 16,4 proc. uczniów na Białorusi uczy się wszystkich przedmiotów w szkole w języku białoruskim.

Dyskryminacja na Białorusi... osób białoruskojęzycznych
(AP/Fotolink/East News)
bEDqbicB

Białoruscy obrońcy praw człowieka niejednokrotnie informowali o przypadkach, gdy w sądzie odmawiano prowadzenia procesu po białorusku. Zdarzyło się też, że sędzia nie tylko odmówiła prowadzenia rozprawy w tym języku, ale również zakazała używania go innym uczestnikom procesu.

Skargę na dyskryminowanie na Białorusi osób białoruskojęzycznych złożył w Trybunale Konstytucyjnym wiceszef Centrum Praw Człowieka Wiasna Walancin Stefanowicz. Organizacja pisze o tym na swojej stronie internetowej.

Stefanowicz podkreśla, że ustawa o językach państwowych Białorusi nie gwarantuje równości obu języków państwowych - rosyjskiego i białoruskiego. Jego zdaniem jest ona także sprzeczna z konstytucją.

bEDqbicD

_ - Zgodnie z obowiązującą ustawą wymiar sprawiedliwości funkcjonuje w języku białoruskim i rosyjskim, co w praktyce w wielu wypadkach prowadzi do tego, że sądy z udziałem białoruskojęzycznej mniejszości odbywają się po rosyjsku _ - napisał w skardze Stefanowicz.

Stefanowicz zwraca też uwagę, że na portalu prawnym pravo.by nie sposób znaleźć białoruskiej wersji aktów prawnych - informacje bieżące są zamieszczane po rosyjsku i angielsku, a teksty aktów prawnych wyłącznie po rosyjsku.

Apeluje w związku z tym o znowelizowanie ustawy o językach państwowych, tak by wprowadzono obowiązek wydawania aktów prawnych zarówno po rosyjsku, jak i białorusku.

_ Wiasna _ zapowiada skierowanie takiego apelu także do białoruskiego parlamentu, Sądu Najwyższego, Rady Ministrów i prezydenta, czyli organów mających prawo zgłaszania propozycji do Trybunału Konstytucyjnego.

bEDqbicJ

Białoruski został uznany przez UNESCO za jeden z języków zagrożonych wyginięciem. W ciągu dziesięciu lat, które minęły między dwoma ostatnimi spisami powszechnymi - w 1999 i 2009 roku - odsetek osób, które mówią po białorusku w domu, spadł na Białorusi z 37 do 23 proc. Liczba osób mówiących stale w tym języku obniżyła się w ciągu ostatnich trzech lat z 5,8 do 3,9 proc. - wskazują ubiegłoroczne wyniki sondażu _ Budźma _ i niezależnego ośrodka Laboratorium Nowak. Podczas ostatniego spisu powszechnego język białoruski jako ojczysty wskazało 53 proc. mieszkańców Białorusi - o 20 proc. mniej niż podczas poprzedniego spisu.

Tylko 16,4 proc. uczniów na Białorusi uczy się wszystkich przedmiotów w szkole w języku białoruskim; 11,4 proc. chodzi do białoruskojęzycznych przedszkoli i zaledwie 0,2 proc. studiuje po białorusku - wykazał tegoroczny sondaż głównego urzędu statystycznego Biełstat.

Państwowa telewizja jest zdominowana przez język rosyjski. Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, podobnie jak zdecydowana większość urzędników państwowych, używa w publicznych wypowiedziach niemal wyłącznie języka rosyjskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
"Wschód nie jest gotowy do europeizacji" Nie są gotowe ani władze państw Partnerstwa Wschodniego, ani ich społeczeństwa - pisze na swoim blogu niezależny komentator białoruski Waler Karbalewicz.
Cała wieś podejrzana o podpalanie Pożary wybuchają z niezwykłą regularnością. Stogi płoną od czwartku do niedzieli i tylko w godzinach od 19 do północy. Ludzi mówią, że żyją jak na beczce z prochem.
Białoruskie zatrzymania Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej interweniuje w sprawie zatrzymania pojazdów polskich przewoźników wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe przez terytorium Białorusi. W dniach 4-6 listopada nastąpiło zatrzymanie pojazdów polskich przewoźników drogowych na terenie Białorusi. Biorąc pod uwagę zaistniałą sytuacje Ministerstwo zorganizowało posiedzenie polsko-białoruskiej Komisji Mieszanej ds. międzynarodowych przewozów drogowych. Przedstawiciele polskiej strony dążą do rozwiązania problemów ...
bEDqbide
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)