Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyrektywa tytoniowa. Rząd zajmie się skargą do Unii i pomoże producentom papierosów?

0
Podziel się:

Nowelizacja dyrektywy tytoniowej ma zniechęcić do sięgania po papierosy, szczególnie młodych ludzi.

Dyrektywa tytoniowa. Rząd zajmie się skargą do Unii i pomoże producentom papierosów?
(Perkus/Dreamstime)

Rada Ministrów omówi dziś dokument, który przygotował w tej sprawie minister gospodarki Janusz Piechociński.

Wicepremier uważa, że wprowadzone przez Komisję Europejską rozwiązanie dotyczące _ przesunięcia popytu i podaży kosztem naszych producentów _ tytoniu jest nietransparentne i nie mające poparcia w traktatach europejskich. _ Fakt, że projektem skargi zajmie się cały rząd, oznacza, że znalazł on uznanie dla zabiegów całego resortu gospodarki i mojego osobiście _ - dodał wicepremier.

Janusz Piechociński powiedział też, że będzie rekomendował Radzie Ministrów przyjęcie tej skargi. Nowelizacja dyrektywy tytoniowej ma zniechęcić do sięgania po papierosy, szczególnie młodych ludzi.

Przepisy są jednak szczególnie niekorzystne dla polskich producentów. Nasz kraj jest drugim co do wielkości producentem tytoniu w Unii Europejskiej.

Dyrektywa zakłada, że za dwa lata znikną papierosy smakowe. Wyjątkiem są objęte tak zwane mentole - w ich przypadku ma obowiązywać 4-letni okres przejściowy. Nowe przepisy - jak szacuje Komisja Europejska - mają zmniejszyć liczbę palaczy o 2 procent w skali całej wspólnoty w ciągu pięciu lat.

Czytaj więcej w Money.pl
Rząd uratuje mentole? Będzie skarga Cała sprawa ma duże znaczenie nie tylko dla polskich producentów, przetwórców czy sprzedawców tytoniu, ale i budżetu.
Zapadła decyzja ws. dyrektywy tytoniowej Parlament Europejski poparł unijną dyrektywę tytoniową, która przewiduje między innymi, że 65 procent powierzchni opakowań papierosów zajmować będą ostrzeżenia zdrowotne.
Przemyt rujnuje producentów w Bułgarii Według analiz rządowej Agencji Celnej i dużych importerów papierosów około 30-40 proc. papierosów w Bułgarii pochodzi z przemytu. Trzy lata temu ówczesny szef służb celnych mówił nawet o 50-procentowym udziale szarej strefy w rynku papierosów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)