Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tytoń
14.09.2012 07:22

Dyrektywa tytoniowa do zmian. Polska straci najwięcej?

Projekt rygorystycznych zmian w unijnej dyrektywie tytoniowej. Na razie jeszcze nieoficjalne, ale światło dzienne ujrzy za kilka miesięcy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(alex-s/CC/Flickr)

*Projekt rygorystycznych zmian w unijnej dyrektywie tytoniowej. Na razie jeszcze nieoficjalne, ale światło dzienne ujrzy za kilka miesięcy, kiedy przedstawi go Komisja Europejska. *

Proponowane zmiany w przepisach ostro skrytykowało już Międzynarodowe Stowarzyszenie Plantatorów Tytoniu.Plantatorzy biją na alarm - produkcja tytoniu stanie się nieopłacalna, tysiące osób straci pracę.

_ - To jak wyrok śmierci. Czy tak Unia Europejska zamierza walczyć z bezrobociem? _ - pytają przedstawiciele Międzynarodowego Stowarzyszenia Plantatorów Tytoniu.

W oświadczeniu prasowym skrytykowali oni pomysł wprowadzenia jednakowego kształtu i wielkości paczek papierosów, bez logo producentów, gdzie około 90.procent zajmować będą ostrzeżenia zdrowotne.

Wskazali na niebezpieczeństwo wojny cenowej wśród producentów. Ostrzegli też, że dyrektywa w tym kształcie będzie sprzyjała rozwojowi szarej strefy. Podróbki uszczuplą wpływy z akcyzy do budżetów narodowych. Bruksela chce także zakazać stosowania dodatków smakowych, w tym mentolu, co najbardziej uderzy w Polskę.

Papierosy mentolowe to jedna piąta polskiego rynku tytoniowego. Komisja przedstawi projekt zmian w dyrektywie tytoniowej, mimo że - jak wykazały konsultacje społeczne - Europejczycy są podzieleni w tej sprawie, a najbardziej przeciwni zmianom byli Polacy.

Czytaj więcej w Money.pl
Opodatkują papierosy-samoróbki? Jest plan Trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami tytoniu.
Tylko 7 tys. sklepów z tytoniem na cały kraj Węgierscy deputowani zatwierdzili nowelizację ustawy o sprzedaży wyrobów tytoniowych.
Znikną marki papierosów? Tego chce Unia Jednolite opakowania papierosów bez logo koncernów tytoniowych w całej Unii? Ich wprowadzenie rozważa Komisja Europejska, wzorując się na Australii.
Tagi: tytoń, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz