Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dyplomatyczne spięcie miedzy USA, a Indiami

0
Podziel się:

Aresztowanie i rewizja osobista indyjskiej wicekonsul, wywołały polityczny zatarg między Indiami i Stanami Zjednoczonymi.

Dyplomatyczne spięcie miedzy USA, a Indiami
(Dougtone/CC BY-SA 2.0/Flickr)
bEEEkYUR

Indyjska wicekonsul w Nowym Jorku Devyani Khobragade, której aresztowanie i rewizja osobista wywołały polityczny zatarg między Indiami i Stanami Zjednoczonymi, została oskarżona o oszustwo wizowe, a rząd USA zażądał jej natychmiastowego wyjazdu z kraju.

Wkrótce potem adwokat Khobragade oświadczył, że opuści ona terytorium USA w czwartek wieczorem czasu lokalnego (w piątek nad ranem czasu polskiego).

Przedstawiciel władz USA poinformował, iż Waszyngton zaakceptował żądanie Indii, by Khobragade została akredytowana przy ONZ, a następnie poprosił stronę indyjską o uchylenie immunitetu dyplomatycznego, jaki ta akredytacja zapewnia. Indie nie przystały na to, co spowodowało, że Waszyngton zażądał jej wyjazdu.

bEEEkYUT

Khobragade została aresztowana 12 grudnia w związku z zarzutami, iż w oszukańczy sposób załatwiła swej pomocy domowej wizę pozwalającą na pracę w USA i składała fałszywe oświadczenia na temat wysokości wypłacanego tej osobie wynagrodzenia. Aresztowanie wicekonsul wywołało w Indiach protesty, podsycane informacjami, że w dniu zatrzymania została poddana rewizji osobistej.

Według amerykańskiej policji, rewizja była rutynową procedurą, jaką stosuje się wobec każdej aresztowanej osoby. Sprawa Khobragade znacznie zakłóciła stosunki Waszyngtonu z Delhi, powodując anulowanie dwóch wizyt wyższych przedstawicieli władz USA w Indiach.

Czytaj więcej w Money.pl
Minister odwołuje podróż. Przez skandal Minister do spraw energetyki USA Ernest Moniz odwołał zaplanowaną na przyszły tydzień podróż do Indii w konsekwencji skandalu z indyjską wicekonsul w Nowym Jorku.
Indie oburzone wydarzeniami w USA Indyjska wicekonsul w USA została zatrzymana i zakuta w kajdanki, kiedy odwiozła córkę do szkoły. Do czasu zwolnienia za kaucją miała siedzieć w celi z narkomanami.
Uwolnili 72 groźnych więźniów Stany Zjednoczone zdecydowanie sprzeciwiają się temu posunięciu, ponieważ według Waszyngtonu więźniowie uczestniczyli w atakach, podczas których ginęli lub odnosili obrażenia żołnierze sił amerykańskich i wojsk koalicji.
bEEEkYVu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)