Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dymisja rządu i jej konsekwencje. Co z wojewodami?

0
Podziel się:

Wraz z dymisją rządu oni także winni złożyć rezygnację ze swoich stanowisk.

Dymisja rządu i jej konsekwencje. Co z wojewodami?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Wszyscy wojewodowie w ciągu ostatnich dni zrezygnowali ze swoich stanowisk, nie mam sygnału, by którykolwiek z nich nie dopełnił tego obowiązku - poinformowała wieczorem rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

W środę wojewodowie z całego kraju otrzymali pismo z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji przypominające, że wraz z dymisją rządu oni także winni złożyć rezygnację ze swoich stanowisk.

Podpisany pod pismem MAC sekretarz stanu Stanisław Huskowski przypomniał w nim wojewodom, że _ w razie przyjęcia dymisji rządu przez prezydenta, dymisję składają również wojewodowie i wicewojewodowie _. Powołał się przy tym na art. 38 ustawy o Radzie Ministrów.

Huskowski przypomniał również, że prezes Rady Ministrów rozstrzyga o przyjęciu dymisji wojewodów w ciągu 3 miesięcy od jej złożenia.

Rzecznik prasowy MAC Artur Koziołek informował w środę PAP, że przywołany w piśmie do wojewodów przepis _ nie precyzuje jednoznacznie terminu i formy złożenia dymisji, ale należy uznać, że rozstrzygający jest w tym wypadku termin przyjęcia dymisji rządu przez prezydenta RP _.

Premier Donald Tusk, który 1 grudnia obejmie funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej, we wtorek złożył na ręce prezydenta Bronisława Komorowskiego dymisję. W czwartek prezydent przyjął dymisję rządu Tuska, jednocześnie powierzając mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowej Rady Ministrów.

W poniedziałek prezydent ma desygnować na nowego premiera kandydatkę koalicji PO-PSL, marszałek Sejmu Ewę Kopacz. 22 września ma zostać powołany nowy rząd.

Czytaj więcej w Money.pl
Na taką odprawę mogą liczyć ministrowie Odwołany i ponownie powołany minister - o ile jego pensja nie zmniejszy się - nie powinien dostać odprawy.
Ewa Kopacz zmieni ministra kultury? - _ To przecież jest decyzja premiera, a nie moja. Ale jestem gotowa pełnić tę funkcję, jeśli tylko zostanie mi ona powierzona _ - przyznaje Małgorzata Omilanowska.
Donald Tusk nie musi robić tego osobiście Przepisy konstytucji nie precyzują, czy Prezes Rady Ministrów składa osobiście swoją dymisję na ręce prezydenta - powiedział konstytucjonalista profesor Marek Chmaj.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)