Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dymisja ministra rolnictwa mało prawdopodobna

0
Podziel się:

- Chcemy go przebudzić i apelować o znalezienie lepszego eksperta, który będzie walczył o rolników - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński.

Dymisja ministra rolnictwa mało prawdopodobna
(Piotr BLAWICKI/East News)

SLD zaapelował do premiera Donalda Tuska o odwołanie ministra rolnictwa Stanisława Kalemby, któremu zarzuca brak odpowiedniej reakcji na wykryte w Polsce i Europie przypadki afrykańskiego pomoru świń. Apel o dymisję Kalemby jest mało racjonalny - odpowiada Tusk.

Sojusz nie wyklucza przygotowania wniosku o wotum nieufności dla Kalemby, jeśli pozostanie on na swoim stanowisku.

_ - Długo czekaliśmy, byliśmy cierpliwi, bo wydawało nam się, że pan minister Kalemba zareaguje, będzie walczył o polskich rolników, polskich przedsiębiorców, tymczasem z niedowierzaniem patrzymy, że to ministrowie innych krajów - Holandii, Francji walczą o rolników, a nasz pan minister śpi. Chcemy go przebudzić i apelować o znalezienie lepszego eksperta, który będzie walczył o rolników _ - powiedział rzecznik SLD Dariusz Joński na konferencji prasowej.

Poseł Sojuszu Cezary Olejniczak przekonywał, że jego partia od ponad roku apelowała do rządu, by resort rolnictwa oraz inspekcja weterynaryjna zajęły się problemem afrykańskiego pomoru świń. _ Bez echa - pan minister uspokajał, że wszystko jest w porządku, że ta choroba nam nie zagraża, ale jednak ogniska choroby pojawiły się w ostatnich tygodniach w Polsce wschodniej, dokładnie - w woj. podlaskim _ - mówił Olejniczak.

Według niego z powodu afrykańskiego pomoru świń i związanych z tym problemów handlowych cierpią rolnicy w całym kraju. _ Ceny wieprzowiny spadają z dnia na dzień, eksporterzy mają problem, bo nie tylko nie mogą eksportować do Federacji Rosyjskiej, ale polska żywność zdobyła rynki wschodnie, te dalsze: Chiny, Hong Kong, Japonię, Koreę, Singapur. Tam była polska wieprzowina i w tej chwili ci eksporterzy nie mogą jej sprzedawać _ - zaznaczył poseł Sojuszu.

Ocenił przy tym, że resort rolnictwa praktycznie nie zareagował na tę sytuację. _ Apelujemy do pana premiera, żeby podjął natychmiastowe działania, czyli zdymisjonował ministra rolnictwa, który nie sprostał oczekiwaniom, które polska wieś przed nim stawiała. Jeśli tego pan premier nie zrobi w najbliższych dniach, będziemy zbierać podpisy, żeby złożyć wniosek o wotum nieufności _ - zapowiedział Olejniczak.

Pytany we wtorek o apel Sojuszu Tusk ocenił go jako _ mało racjonalny _. _ Pomysły opozycji, że jak pojawia się afrykański pomór świń, to w związku z tym należy dymisjonować ministrów, są mało racjonalne. Na razie zastanawiamy się, czy redukować stado dzików w Polsce i ja rozumiem, że SLD może coś się pomyliło, może im się wydaje, że wirus w Polsce zniknie, jeśli się zdymisjonuje ministra Kalembę _ - powiedział premier na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Jak dodał, _ według wszystkich badań minister Kalemba nie przyniósł wirusa afrykańskiego pomoru świń do Polski _. _ Jego usunięcie z rządu nie jest prawdopodobnie tym skutecznym modelem działania _ - ocenił szef rządu.

W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń (ASF) u dzików. Zwierzęta znaleziono w Podlaskiem w strefie przygranicznej z Białorusią. Wcześniej ASF wykryto u dzików na Litwie, w związku z czym 29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa.

W poniedziałek minister rolnictwa powołał zespół ds. monitorowania sytuacji związanej z ASF. Zespół swoje prace rozpoczął od przeglądu dokumentów dotyczących dopuszczenia do uboju i przetwarzania mięsa w strefie buforowej. Obejmuje ona kilka przygranicznych powiatów woj. podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego.

Czytaj więcej w Money.pl
SLD atakuje Rostowskiego. Chce odwołania - _ To najgorszy szef resortu finansów w historii ostatniego 20-lecia _ - uważa Sojusz i domaga się od premiera mocnych decyzji.
Nowak złożył dymisję, ale PO stoi za nim murem Szef rządu zapowiedział, że po oczyszczeniu z zarzutów Sławomir Nowak będzie mógł wrócić.
SLD pisze list do premiera. W jakiej sprawie? Sojusz skrytykował Sławomira Nowaka, jako "propagandowego ministra".
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)