Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory w iraku
25.03.2014 20:52

Dymisja krajowej komisji wyborczej na miesiąc przed wyborami

Zbiorową rezygnację przekazano parlamentowi.

Podziel się
Dodaj komentarz
(The U.S. Army/CC/Flickr)

Zbiorową rezygnację przekazano parlamentowi na znak protestu przeciwko ingerencjom politycznym i prawnym.

Iracka Wysoka niezależna komisja wyborcza (IHEC) decyzję o dymisji podjęła w czasie, gdy pojawiły się doniesienia o jej braku zdolności do zorganizowania wyborów w całym kraju w warunkach, gdy kryzys polityczny paraliżuje instytucje, rebelianci kontrolują część regionów kraju i dochodzi do wielu aktów przemocy. Wybory mają się odbyć 30 kwietnia.

Dziewięciu członków komisji chciało przede wszystkim zaprotestować przeciwko sprzecznym decyzjom wymiaru sprawiedliwości i parlamentu w sprawie wykluczenia części kandydatów z wyborów.

_ - Zgodnie z prawem jesteśmy ograniczeni decyzjami wydawanymi przez wymiar sprawiedliwości i parlament, lecz mamy do czynienia z decyzją prawną wykluczenia kandydatów z wyborów oraz inną, parlamentu, który poleca nam, by ich nie wykluczać _ - powiedział AFP rzecznik IHEC Safa al-Mussawi.

_ - Stoimy wobec dwóch przeciwstawnych decyzji i obydwie są sprzeczne z prawem. Zostaliśmy wzięci w dwa ognie i nie wiemy, jak działać, i dlatego postanowiliśmy podać się do dymisji _ - dodał.

Członkowie komisji są zirytowani decyzjami komitetu sędziów, powołanego przez ministerstwo sprawiedliwości. Jak poinformowali, _ wykluczył on wielu kandydatów, których komisja nie odrzuciła _. Komitet wykluczył kandydatury osób podejrzewanych o związki z reżimem dawnego dyktatora Saddama Husajna, obalonego po inwazji amerykańskiej w 2003 roku i straconego.

Od początku roku w zamachach w Iraku zginęło już 2100 ludzi. Szyicka większość jest celem ataków sunnickiej mniejszości, odsuniętej od władzy po obaleniu Saddama.

Czytaj więcej w Money.pl
Trwają pierwsze wybory regionalne w Iraku Do głosowania uprawnionych jest prawie 14 mln wyborców. O 378 miejsc w lokalnych zgromadzeniach - radach prowincji - ubiega się ok. 8 tys. kandydatów z 50 bloków wyborczych.
"Panie premierze, wstyd". Rodzice żądają więcej pieniędzy Donald Tusk i rodzice niepełnosprawnych nie dogadali się. Protestujący grożą okupacją sejmowego korytarza do Świąt Wielkanocnych.
Ochroniarz prezydenta zastrzelił dziennikarza Ofiarą ataku jest kierownik bagdadzkiego biura Radia Wolny Irak, należącego do Radia Swoboda, znany dziennikarz Mohamed Badawi al- Szammari.
Tagi: wybory w iraku, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz