Notowania

reforma sądownictwa
26.03.2013 15:38

Dymisja Gowina? Tusk: Wyrok Trybunału ws. sądów nie będzie powodem

Minister miał bardzo ambitne plany, a ja go wspierałem akurat w tej reformie i będę to pamiętał.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

Ewentualny wyrok Trybunału Konstytucyjnego kwestionujący reorganizację sądów rejonowych nie będzie powodem do dymisji ministra Jarosława Gowina - oświadczył premier Donald Tusk, choć przyznał, że taki wyrok to byłby dla ministra _ kłopot _.

- _ Może to zabrzmi mało prawdopodobnie, ale minister Gowin jest przyjemniejszym tematem niż sytuacja naszej kadry narodowej _ - powiedział Tusk pytany o losy ministra sprawiedliwości w kontekście spodziewanego jutro wyroku TK w sprawie reorganizacji sądów.

- _ Czytam i słucham, wielu z państwa spekuluje, kto będzie nowym ministrem sprawiedliwości i czy szukam pretekstu do dymisji Jarosława Gowina. Nie szukam pretekstu, na szczęście relacje między premierem a ministrami w polskim rządzie ze względów ustrojowych są takie, że premier nie musi szukać pretekstu, żeby podziękować za współpracę _ - powiedział Tusk na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Zarazem premier uznał, że z całą pewnością _ to będzie poważny kłopot dla ministra Gowina _, gdyby się okazało, że TK uzna podstawę prawną reformy za sprzeczną z konstytucją. Jednocześnie Tusk uznał propozycję reformy za _ bardzo ograniczoną i nieśmiałą _.

- _ Ten reformatorski rozmach doznałby z całą pewnością uszczerbku. Minister Gowin miał bardzo ambitne plany, ale ewentualnie negatywny werdykt Trybunału nie będzie dla mnie powodem do dymisjonowania ministra Gowina, bo ja go wspierałem akurat w tej reformie i będę to pamiętał. Nawet moja niewdzięczność ma swoje granice _ - oświadczył szef rządu.

Przepisy ustawy o ustroju sądów, na podstawie których Gowin wydał rozporządzenie tworzące z 79 sądów rejonowych wydziały zamiejscowe innych sądów, zaskarżyły do Trybunału grupa posłów (głównie z PSL) i Krajowa Rada Sądownictwa. W zeszłym tygodniu Trybunał w pełnym składzie rozpoznał na rozprawie połączone skargi i odroczył do środy ogłoszenie wyroku.

Czytaj więcej w Money.pl
Gowin znika ze sceny? "Miałem gorączkę" Minister sprawiedliwości powiedział, że powodem jego nieobecności na posiedzeniu Rady Krajowej PO były kłopoty zdrowotne.
Gowin znowu się wyłamał. Komu jest wierny? Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin powiedział, że odrzuca pomysł osobnego projektu ustawy ws. związków partnerskich.
Tusk szantażowany przez Schetynę? Gowin ma to przykryć? Zbyt dużo znaków zapytania w polityce - pisze Bartosz Chochołowski
Tagi: reforma sądownictwa, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz