Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dymisja rządu Tajwanu po przegranej Kuomintangu w wyborach lokalnych

0
Podziel się:

81 członków rządu będzie sprawować swe funkcje do czasu, gdy prezydent Tajwanu Ma Ying-cu, zwolennik ocieplenia relacji z Chinami, desygnuje nowego premiera.

Dymisja rządu Tajwanu po przegranej Kuomintangu w wyborach lokalnych
(PAP/EPA)

Rząd Tajwanu podał się dzisiaj do dymisji w wyniku przegranej w wyborach lokalnych rządzącej Partii Nacjonalistycznej (Kuomintang-KMT). Premier Ciang Ji-hua już tego samego dnia ogłosił swą rezygnację.

Przedstawiciele opozycyjnej Demokratycznej Partii Postępowej zdobyli 47,5 proc. głosów, a Kuomintangu - 40,7 proc. 81 członków rządu będzie sprawować swe funkcje do czasu, gdy prezydent Tajwanu Ma Ying-cu, zwolennik ocieplenia relacji z Chinami, desygnuje nowego premiera.

Mijający rok nie należy do udanych dla rządzącej Tajwanem tzw. koalicji niebieskiej, skupionej wokół Kuomintangu (KMT) i wywodzącego się z niej prezydenta Ma Ying-cu - pisał przed wyborami _ Economist _.

Wiosną przez ponad trzy tygodnie studenci okupowali parlament, a na ulice wyszły tysiące ludzi, protestując przeciwko prowadzonej przez nią polityce zacieśnienia więzów z ChRL. Latem wiceminister ds. relacji z Chinami kontynentalnymi i członek KMT Vincent Chang został oskarżony o sprzedawanie Pekinowi tajemnic państwowych, co dodatkowo pogorszyło wizerunek jego partii.

Przeciwnikiem niebieskich w wyborach parlamentarnych była Demokratyczna Partia Postępowa (DPP) i skupiona wokół niej _ koalicja zielona _. Frakcje różnią się od siebie m.in. podejściem do kwestii relacji Tajwanu z Chinami kontynentalnymi. Zieloni opowiadają się za niepodległością, a niebiescy - za utrzymaniem obecnego statusu quo i stopniowym zbliżeniem z ChRL.

Burmistrzem Tajpej został niezależny kandydat Ko Wen-je, wspierany przez opozycję. Ko, z wykształcenia chirurg, pokonał kandydata Kuomintangu Sean Liena, pochodzącego z bogatej, ustosunkowanej politycznie rodziny. Stolica była rządzona niemal nieprzerwanie przez Kuomintang, od kiedy w 1949 roku partia ta została zmuszona do ucieczki z kontynentu na Tajwan w wyniku przegranej wojny domowej.

Kuomintang stracił też w sobotnich wyborach urząd burmistrza Taichung, dużego miasta w centrum Tajwanu, gdzie partia ta rządziła bez przerwy od 2001 roku. Łącznie stracił pięć z sześciu największych miast.

Chiny, które uznają Tajwan za zbuntowaną prowincję, uważnie przyglądały się głosowaniu, widząc w nim zapowiedź zaplanowanych na 2016 rok wyborów prezydenckich. Chociaż Pekin oficjalnie odcinał się od wyborów na wyspie, według części tajwańskich i hongkońskich mediów próbował na nie wpłynąć, m.in. oferując mieszkającym na kontynencie i popierającym Kuomintang obywatelom Tajwanu tanie przeloty na głosowanie.

Czytaj więcej w Money.pl
Tajwan zmieni swoje relacje z Chinami? Od 2008 roku handel Tajwanu z Chinami wzrósł dwukrotnie do 197,2 mld dolarów w zeszłym roku.
Nacjonaliści przegrali, premier ustąpił Ciang Ju-hua poinformował na konferencji prasowej, że prezydent przyjął jego dymisję.
Koniec dobrej passy nacjonalistów Jutro mieszkańcy Tajwanu wybierają władze szczebla lokalnego. Wiele wskazuje na to, że głosowanie może być gorzkim zwieńczeniem słabego roku dla rządzących wyspą nacjonalistów z Kuomintangu.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)