Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dwóch kandydatów do fotela Prokuratora Generalnego

0
Podziel się

Krajowa Rada Sądownictwa rekomenduje ich prezydentowi.

Dwóch kandydatów do fotela Prokuratora Generalnego
(PAP/Paweł Kula)
bEifweYB

Andrzej Seremet (na zdjęciu) i Edward Zalewski zostali zarekomendowani prezydentowi jako kandydaci na stanowisko Prokuratora Generalnego. Wybrała ich Krajowa Rada Sądownictwa.

Sędzia Sądu Apelacyjnego w Krakowie Andrzej Seremet otrzymał najwięcej głosów członków Krajowej Rady Sądownictwa w głosowaniu na kandydatów na stanowisko Prokuratora Generalnego. Drugim wybranym przez Radę kandydatem jest Prokurator Krajowy Edward Zalewski.

Oba nazwiska zostały zarekomendowane prezydentowiLechowi Kaczyńskiemu, który spośród nich w ciągu dwóch miesięcy ma wybrać Prokuratora Generalnego.

bEifweYD

W trakcie publicznego wysłuchania kandydatów sędzia Andrzej Seremet powiedział, że przewlekłość postępowań jest największym problemem wymiaru sprawiedliwości. Sędzia podkreślił, że zadaniem nowego szefa prokuratury będzie taka reorganizacja prokuratury, by instytucja ta działała sprawniej.

Posłuchaj Andrzeja Seremeta:

W swoim wystąpieniu kandydat podkreślał, że do zreformowania prokuratury potrzebna jest całkowicie nowa ustawa o prokuraturze.

Przez trzy dni członkowie Rady słuchali wystąpień 16 kandydatów, którzy mieli możliwość zaprezentować swoją wizje prokuratury po rozdzieleniu funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.
Zdaniem sędziego Andrzeja Seremeta to nie w gestii prokuratury, lecz sądów powinno znaleźć się stosowanie wszelkich środków zapobiegawczych. W opinii sędziego - obecnie są one stosowane przez prokuraturę zbyt restrykcyjnie. Sędzia podkreślał także, że nazbyt często są stosowane tymczasowe aresztowania, o które wnioskują prokuratorzy.

bEifweYJ

Kandydat na stanowisko Prokuratora Generalnego przyznał, że nie ma doświadczenia w pracy prokuratorskiej, ale ma doświadczenie zawodowe w wymiarze sprawiedliwości wystarczające do kierowania prokuraturą.

bEifweZe
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)