Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
libia po wojnie
06.09.2014 22:05

Dwa parlamenty w Libii powołują dwa rządy

Libijscy rebelianci kontrolujący Trypolis nie uznają wybranej w czerwcu Izby Reprezentantów i doprowadzili do zebrania się poprzedniego parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)

Dziś zaprzysiągł on nowy rząd. W niedzielę nowa Izba Reprezentantów ma również zaprzysiąc nowy gabinet.

Kontrolowany w dużej mierze przez islamistów _ stary _ parlament zaprzysiągł w Trypolisie premiera Omara al-Hasiego oraz jego dziesięciu ministrów. W poniedziałek poprzedni parlament odwołał tymczasowy rząd, na którego czele stał również al-Hasi, powierzając mu zarazem misję utworzenia _ rządu ocalenia narodowego _.

Parlament ten - Powszechny Kongres Narodowy (PKN) - został zastąpiony po czerwcowych wyborach przez libijską Izbę Reprezentantów, która 1 września powierzyła dotychczasowemu premierowi Abd Allahowi as-Saniemu misję utworzenia nowego rządu. Gabinet ten ma zostać zaprzysiężony w niedzielę.

W Libii faktycznie istnieją więc dwa rywalizujące ze sobą parlamenty, a będą też dwa rządy. PKN odmawia uznania nowego, nieislamistycznego parlamentu, twierdząc, że oficjalnie nie przekazał mu władzy.

Libia znalazła się w stanie anarchii w następstwie walk między byłymi uczestnikami wspieranej przez NATO zbrojnej rebelii, która w 2011 roku obaliła wieloletnią dyktaturę Muammara Kadafiego. Osią konfliktu jest rywalizacja o władzę polityczną i kontrolę nad bogatymi libijskimi zasobami ropy.

W ubiegłym miesiącu przedstawiciele władz wraz z Izbą Reprezentantów przenieśli się do Tobruku na wschodzie Libii, gdy rebeliancki sojusz, któremu przewodzą bojownicy pochodzący z położonego na wschód od Trypolisu nadmorskiego miasta Misrata, wyparł ze stolicy swych rywali - rebeliantów z regionu Zintan na zachodzie kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Egipcjanie bombardują islamistów w Libii Dokonano nalotów na pozycje islamistycznych milicji, walczących o przejęcie kontroli nad stolicą Libii, Trypolisem.
Libia: Milicja informuje o opanowaniu lotniska Na portalach społecznościowych pojawiły się zdjęcia mające przedstawiać bojowników z Misraty wiwatujących koło terminalu.
Zatonęła libijska łódź ze 170 z imigrantami -_ Straż przybrzeżna uratowała 17 nielegalnych imigrantów _ - powiedział rzecznik marynarki Ajub Kassem.
Tagi: libia po wojnie, libia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz