Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sąd
13.06.2013 21:02

Duże ułatwienia w składaniu pism procesowych

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą nadanie pisma procesowego na poczcie w dowolnym kraju UE będzie równoznaczne ze złożeniem go w sądzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Reporter)

Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą nadanie pisma procesowego na poczcie w dowolnym kraju UE będzie równoznaczne ze złożeniem go w sądzie.

Za zmianą głosowało 420 posłów, nikt nie był przeciw, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Przyjęta nowelizacja ma dostosować nasze prawo do przepisów Unii Europejskiej. Do uzupełnienia zapisów w polskim k.p.c. wezwała nasz kraj Komisja Europejska, która dostrzegła ich niezgodność z prawem unijnym.

Zmiana zmierza do zrównania skutków złożenia pisma procesowego w placówce pocztowej operatora wyznaczonego w Polsce i placówce pocztowej operatora świadczącego usługi pocztowe w innym państwie UE. W obu przypadkach oddanie pisma będzie równoznaczne z wniesieniem go do sądu. Obecnie taki skutek dotyczy wyłącznie pism oddanych w polskiej placówce pocztowej.

Nowelizacja zakłada też, że jeśli strona postępowania nie ma adresu w Polsce lub innym państwie członkowskim UE i nie ustanowiła zamieszkałego w Polsce pełnomocnika do prowadzenia sprawy, to musi wskazać pełnomocnika do doręczeń na terenie naszego kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważą się losy finansistów. Co zrobi minister? Ta ustawa dotknie wszystkich tych, którzy pracują w branżach związanych z budownictwem, transportem, finansami i techniką.
Oto, czego najbardziej boją się Europejczycy Włoska prasa coraz częściej opisując stan bezpieczeństwa na ulicach Rzymu używa określenia Dziki Zachód. Belgowie najbardziej boją się imigrantów w Brukseli, którzy ich zdaniem żyją poza prawem.
Zmiany w rozprawach w sprawie gwałtu Obecnie aby wszcząć postępowanie w sprawie np. gwałtu, potrzebny jest formalny wniosek osoby pokrzywdzonej i nie wystarcza samo zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.
Tagi: sąd, wiadomości, wiadmomości, porady, gospodarka, prawo, wiadmości, pap, prawo cywilne
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz