Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kodeks karny
25.02.2010 09:58

Dożywocie za zabójstwo policjanta

Poza tym rozszerzone zostaną granice obrony koniecznej - to propozycje zmian w kodeksie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Paweł Kula)

*Nawet dożywocie za zabójstwo policjanta i rozszerzenie granic obrony koniecznej - to najważniejsze propozycje zmian w kodeksie karnym. *

Pomysł wyszedł z Ministerstwa Sprawiedliwości. Ekspresowe prace zakończyły się we wtorek wieczorem._ Dziennik Gazeta Prawna _ opisuje najważniejsze założenia projektu.

Jest on reakcją na tragiczną śmierć asp. Andrzeja Struja - warszawskiego policjanta zasztyletowanego przez młodocianych chuliganów. Policjant został zabity za to, że zwrócił im uwagę, iż agresywnie się zachowywali na przystanku. Pasażerowie tramwaju widzieli całe zajście, żaden nie ruszył jednak policjantowi na pomoc.

Nowelizacja przewiduje zdecydowane zaostrzenie kar za napaść na policjanta. Po zmianach sąd będzie mógł skazać mordercę policjanta albo na 25 lat więzienia albo dożywocie. Dziś za takie zabójstwo grozi 8 lat więzienia. Projekt przewiduje dlatego także wprowadzenie szczególnej ochrony prawnej dla osób, które będą bronić policjanta przed napaścią. Będą one miały taki sam status jak policjant na służbie. Resort argumentuje, że osoby, które pomogą policjantowi, zasługują na korzystanie _ ze wzmocnionej pomocy ochrony prawnej _.

Tagi: kodeks karny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz