Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
macedonia
30.06.2014 20:05

Dożywocie dla sześciu muzułmanów za zabójstwo rybaków

Macedońskie władze uznają to morderstwo za atak terrorystyczny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Thomas Howk/Flickr)

Sąd w Skopje skazał w poniedziałek sześciu muzułmanów na karę dożywocia za zabójstwo pięciu macedońskich rybaków w kwietniu 2012 roku. Macedońskie władze uznają to morderstwo za atak terrorystyczny.

12 kwietnia 2012 roku, w przededniu prawosławnej Wielkanocy, w miejscowości Smiljkowci w pobliżu sztucznego jeziora Żelezarsko znaleziono ciała pięciu zastrzelonych Macedończyków, wyznawców prawosławia.

Za zabójstwem czterech dwudziestokilkulatków, którzy w jeziorze na północ od Skopje łowili ryby, oraz czterdziestoletniego naocznego świadka, stali wyznający islam Albańczycy. Morderstwo wywołało w Macedonii napięcia na tle etnicznym.

Po zabójstwie zatrzymano ok. 20 podejrzanych, w tym wielu członków radykalnych grup islamistycznych.

Podczas rozpoczętego w grudniu 2012 roku procesu prokuratura utrzymywała, że dokonując tego "ataku terrorystycznego", napastnicy chcieli zdestabilizować dawną jugosłowiańską republikę.

Dwóch oskarżonych zostało skazanych zaocznie, gdyż przebywają w więzieniu w stolicy Kosowa Prisztinie, gdzie odbywają kary za nielegalne posiadanie broni. Władze Macedonii zwróciły się do rządu w Prisztinie z prośbą o ich ekstradycję.

Dwóch podejrzanych o zabójstwo zostało uniewinnionych w braku dowodów.

Sędzia podkreślił, że "mimo etnicznej przynależności oskarżonych i ofiar, wyrok nie powinien zaszkodzić relacjom" prawosławnej społeczności z albańską mniejszością.Oskarżeni nie przyznają się do winy. Ich obrońcy twierdzą, że nie przedstawiono żadnego materiału dowodowego świadczącego o winie ich klientów, i zapowiedzieli, że złożą apelację.

W Macedonii od końca zbrojnej rebelii w 2001 roku, kiedy domagający się większych praw miejscowi Albańczycy przez osiem miesięcy walczyli z siłami rządowymi, napięcia nadal się utrzymują. W konflikcie, który zakończyła interwencja oddziałów NATO, zginęło 80 osób.

Macedonia liczy 2,1 mln mieszkańców, w większości prawosławnych. Wyznający islam Albańczycy stanowią jedną czwartą ludności.

Czytaj więcej w Money.pl
Mała dziewczynka ofiarą ataku na pensjonat Wśród osób, które przebywały w budynku, było co najmniej trzech Amerykanów, Peruwiańczyk, Malezyjczyk oraz obywatel jednego z państw afrykańskich.
Ryzyko ataku terrorystycznego w Hiszpanii _ Jest jasne, że Hiszpania stanowi jeden z celów strategicznych globalnego dżihadu _ - oświadczył minister spraw wewnętrznych Hiszpanii Jorge Fernandez Diaz.
Planują ataki terrorystyczne w Chinach Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, tajwańskiej agencji wywiadowczej, poinformował, że otrzymał informację na temat możliwego ataku terrorystycznego w Pekinie.
Atak terrorystyczny. 27 osób nie żyje Według lokalnych mediów mężczyźni, którzy dokonali ataku, byli ubrani w mundury; w czasie interwencji policyjnej słychać było strzały z broni palnej.
Tagi: macedonia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz