Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dożywocie
09.07.2013 13:42

Dożywocie bez możliwości zwolnienia? Jest orzeczenie Trybunału

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że obowiązująca w Wielkiej Brytanii kara dożywocia bez możliwości przedterminowego zwolnienia narusza prawa skazanych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(jinga80 - Fotolia.com)

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że obowiązująca w Wielkiej Brytanii kara dożywocia bez możliwości przedterminowego zwolnienia narusza prawa skazanych. W opinii ETPCz każda taka kara powinna być rewidowana po pewnym czasie, zwykle po 25 latach.

Aby kara dożywotniego więzienia była zgodna z Europejską Konwencją Praw Człowieka, zabraniającą tortur, nieludzkiego i poniżającego traktowania, _ musi być możliwość zwolnienia (skazanego) i rewizji _ - podkreślił Trybunał.

BBC wskazuje, że obowiązujące w W. Brytanii prawo stanowi, że skazany na dożywocie może być zwolniony tylko przez ministra sprawiedliwości ze względów humanitarnych, takich jak nieuleczalna choroba czy poważna niesprawność.

ETPCz rozpatrywał sprawę trzech Brytyjczyków, skazanych na dożywocie za zabójstwa. W 2012 roku, na pierwszej rozprawie, Trybunał orzekł, że wymierzone im kary nie były _ rażąco nieproporcjonalne _. Obecnie odmienne stanowisko zajęła wielka izba Trybunału, podejmując decyzję stosunkiem głosów 16-1.

BBC wyraża opinię, że w konsekwencji wtorkowej decyzji Trybunału brytyjski parlament będzie prawdopodobnie musiał stworzyć system umożliwiający rewizję kar dożywocia przez gremium zajmujące się zwolnieniami warunkowymi.

Czytaj więcej w Money.pl
Pomocnik bin Ladena deportowany do Jordanii 12 lat trwały zabiegi rządu w Londynie o deportowanie Katady do Jordanii.
Brytyjski rząd walczy z niedoborami prądu Prace nad prawem energetycznym przeniosły się z Izby Gmin do Izby Lordów.
Tagi: dożywocie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz