Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dozór elektroniczny skazanych wymaga dopracowania

0
Podziel się:

- Elektroniczny dozór skazanych spełnia swoją rolę, choć przepisy i praktyka ich stosowania wymagają dopracowania i ujednolicenia - wynika z raportu Fundacji Helsińskiej.

Dozór elektroniczny skazanych wymaga dopracowania
(Reporter)

_ - Elektroniczny dozór skazanych spełnia swoją rolę, choć przepisy i praktyka ich stosowania wymagają dopracowania i ujednolicenia - _wynika z raportu Fundacji Helsińskiej. Chodzi przede wszystkim o dozór wobec pseudokibiców.

W raporcie wskazano na potrzebę ujednolicenia zestawu dokumentów wymaganych przez sądy od osób skazanych oraz stosowania jednakowych kryteriów przy wyznaczaniu dopuszczalnego czasu, w którym osoba dozorowana może przebywać poza domem.

Raport zaprezentowano dziś w warszawskiej siedzibie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. _ Instytucja elektronicznego dozoru jest w naszym kraju dynamiczna i świeża, bo dopiero od początku tego roku taki dozór jest możliwy w całym kraju; jest to jedna z ważniejszych reform wymiaru sprawiedliwości w ostatnich latach _ - ocenił współautor raportu Artur Pietryka.

Obecnie - jak wynika z uzyskanych przez HFPC danych - elektroniczne bransolety monitorujące miejsce pobytu skazanego najczęściej są stosowane wobec sprawców przestępstw przeciwko mieniu (29 proc.), bezpieczeństwu w komunikacji (29 proc.) oraz rodzinie i opiece (15 proc.).

Według fundacji zasady elektronicznego dozorowania skazanych nadal są jednak słabo znane obywatelom, a nawet prawnikom; konieczne jest zatem przeprowadzenie kampanii społecznej, by zwiększyć świadomość społeczną na temat kar pozbawienia wolności w ramach dozoru. _ Nierzadkie są cały czas opinie i przekazy medialne, że tylko kara więzienia to kara skuteczna, tymczasem dozór nie jest pobłażaniem skazanym _ - zaznaczyła druga współautorka opracowania Katarzyna Wiśniewska.

Zgodnie z przepisami dozór elektroniczny można stosować wobec skazanych na karę do roku więzienia. System ruszył we wrześniu 2009 r. Był wprowadzany etapami.

Fundacja zbadała praktyczne zastosowanie dozoru, przeanalizowała m.in. 130 spraw z kilku sądów okręgowych w kraju. Według niej konieczne jest ujednolicenie wymogów formalnych przy składaniu wniosków o zastosowanie dozoru. Różne sądy wymagają bowiem od skazanych różnych dokumentów: niektóre chcą na przykład przedłożenia zaświadczenia o zameldowaniu skazanego, w innych nie jest to wymagane.

Inna kwestia to czas przebywania skazanego poza domem. _ Skazany może przebywać poza miejscem odbywania kary maksymalnie 12 godzin na dobę w związku z pracą lub nauką, część sądów wydziela dopuszczalny czas poza domem bardzo rygorystycznie, ale są sądy, które traktują to ulgowo _ - powiedziała Wiśniewska.

Nadzorujący system elektronicznego dozoru gen. Paweł Nasiłowski ze Służby Więziennej mówił, że w ten sposób kary odbywają studenci, robotnicy pracujący w fabrykach na trzy zmiany, przedstawiciele wolnych zawodów. _ Kara nie przekreśla ich życia _ - dodał.

Poinformował, że do wtorku dozorem objętych zostało 6199 skazanych, z czego 3222 odbyło karę, 2977 jest w trakcie jej odbywania. Warunki dozoru naruszyły 333 osoby - w takich przypadkach sądy decydują o dalszym odbywaniu kary w więzieniu.

System docelowo ma objąć nawet 7,5 tys. osób. Miesięczny koszt to 564 zł na skazanego, podczas gdy miesięczny koszt pobytu jednego skazanego w więziennej celi to około 2500 zł.

System, dzięki nadajnikowi, umożliwia monitorowanie miejsca pobytu skazanego. Zakładana na nogę bransoleta przypomina wyglądem duży zegarek. Umieszczony w niej nadajnik wysyła fale radiowe i komunikuje się z urządzeniem w domu osadzonego, które przekazuje sygnał do centrali. Dotychczas tylko w kilku przypadkach skazani uszkodzili sprzęt dozorujący.

Cały czas wysuwane są pomysły rozszerzenia zastosowania dozoru. Zdaniem HFPC rozważenia wymaga wprowadzenie dozoru w przypadku kary aresztu orzeczonej za wykroczenie, czy stosowanie go wobec skazanych przed udzieleniem im warunkowego przedterminowego zwolnienia. Dozór elektroniczny mógłby być też stosowany jako jeden z środków zapobiegawczych np. zamiast aresztu tymczasowego.

_ - Trudno na razie orzec, czy adekwatne jest zastosowanie dozoru wobec pseudokibiców _ - oceniła Wiśniewska. Fundacja zastanawia się, czy nie będzie zbyt drogie stosowanie złożonego systemu dozoru przy epizodycznym kontrolowaniu zakazu pojawiania się pseudokibica na stadionie.

Możliwość stosowania dozoru elektronicznego wobec osób z orzeczonym zakazem wstępu na imprezę masową wprowadzona została od początku roku na mocy nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych i Kodeksu karnego. Do tej pory żaden z sądów nie zastosował dozoru wobec pseudokibiców. Zdaniem prawników pierwsze takie orzeczenia pojawią się najwcześniej latem.

W piątek sejmowa komisja sprawiedliwości pozytywnie zaopiniowała poselski projekt zmian przepisów dotyczących dozoru, w którym przewidziano możliwość zastosowania warunkowego przedterminowego zwolnienia wobec dozorowanych oraz poszerzono uprawnienia kuratorów odnośnie kwestii wykonywania tej kary.

Przepisy o dozorze elektronicznym muszą być wpisane do stałego systemu kar, gdyż do tej pory dozór funkcjonuje na mocy ustawy czasowej obowiązującej do 31 sierpnia 2014. _ W tym roku muszą zostać podjęte wiążące decyzje, jak te zmiany kodeksowe powinny przebiegać _ - powiedziała Barbara Wilamowska z resortu sprawiedliwości.

Czytaj więcej o walce z pseudokibicami w Money.pl
Szybkie prace nad specustawą na Euro 2012 MSWiA skierowało do Komitetu Stałego Rady Ministrów projekt specustawy dotyczącej bezpieczeństwa Euro 2012.
Rząd zapewnia posłów: Przestępcy znikną ze stadionów Wiceszef MSWiA Adam Rapacki zapewnił, że wyeliminowani zostaną wszyscy chuligani.
Tusk rozmawiał z klubami. Będzie nowa jakość? Premier zapowiedział, że _ nie cofnie się przed drastycznymi krokami. _
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)