Notowania

Dowody z chipem dostaniemy później. Ministerstwo przesuwa przetarg

Decyzja o unieważnieniu przetargu na dostawę nowych blankietów dowodów osobistych związana jest m.in. z pracami nad nowelizacją ustawy o dowodach osobistych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Tomasz Paczos)

Decyzja * *o unieważnieniu przetargu na dostawę nowych blankietów dowodów osobistych związana jest m.in. z pracami nad nowelizacją ustawy o dowodach osobistych._ _

_ Decyzja o podjęciu prac nad zmianą ustawy o dowodach osobistych powoduje, że dalsze prowadzenie przetargu wiązałoby się z nieuzasadnionym wydatkowaniem środków publicznych _ - wskazało MSW w komunikacie.

W czerwcu 2011 r. Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy o nowych dowodach osobistych, według której dokumenty wyposażone m.in. w chip mają być stopniowo wprowadzane od lipca 2013 r. Rok wcześniej Sejm uchwalił ustawę, która miała wejść w życie 1 lipca 2011 r.

MSW, mając jednak na uwadze niedawne stanowisko Komitetu Rady Ministrów ds. Cyfryzacji, zdecydowało o podjęciu prac nad zmianą ustawy o dowodach osobistych. _ Zmiana w ustawie ma dotyczyć rezygnacji z warstwy elektronicznej dowodu osobistego _ - informuje resort.

W drugiej połowie marca Komitet ds. Cyfryzacji zarekomendował przesunięcie terminu wdrożenia elektronicznych dowodów osobistych. Taką rekomendację wydano, biorąc pod uwagę m.in. _ kwestię obciążenia budżetu państwa kosztami wymiany dowodów osobistych _. Komitet zarekomendował przesunięcie terminu do czasu przeprowadzenia odpowiednich testów i wprowadzenia niezbędnych zmian w prawie. Chodzi o to, żeby nowe przepisy krajowe były zgodne ze znowelizowaną dyrektywą unijną dotyczącą _ wspólnotowych ram prawnych dla podpisów elektronicznych _.

Termin składania ofert w przetargu na dostawę niespersonalizowanych blankietów dowodów osobistych wyposażonych w mikroprocesor był wcześniej już kilkakrotnie przekładany. Ostatnio termin ten przesunięto z 17 stycznia na 17 kwietnia. Ostatecznie MSW zdecydowało o unieważnieniu przetargu na mocy zapisu Prawa zamówień publicznych mówiącego, że _ zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli wystąpiła istotna zmiana okoliczności powodująca, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć _.

Wcześniej informowano, że całkowita wartość projektu _ pl.ID - polska ID karta _, który zakłada m.in. wprowadzenie elektronicznych dowodów osobistych, oszacowano na 370 mln zł brutto - 85 proc. to środki pochodzące z UE z Europejskiego Fundusz Rozwoju Regionalnego. Do tej kwoty należy doliczyć koszt wyprodukowania blankietów - jeden ma kosztować 58 zł.

Elektroniczne dowody osobiste mają ułatwiać załatwianie spraw urzędowych przez internet. Nowy dowód osobisty - wzbogacony o chip - ma umożliwić składanie podpisu elektronicznego, pozwalającego na dokonywanie czynności prawnych w urzędach administracji publicznej; ma być również wykorzystywany przy dostępie do rejestrów publicznych, np. rejestru usług medycznych, prowadzonego przez NFZ.

Tagi: elektroniczne dowody osobiste, dowód osobisty, e-dowody, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz