Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dowódca wojsk lądowych USA w Polsce. Większa współpraca?

0
Podziel się:

We wtorek w Warszawie prezydent USA Barack Obama zapowiedział przeznaczenie miliarda dolarów na bezpieczeństwo sojuszników i zwiększenie obecności zbrojnej NATO w Europie.

Amerykański dron
Amerykański dron (doctress neutopia/Flickr)

Nowe możliwości polsko-amerykańskiej współpracy szkoleniowej będą tematem rozmów szefa sztabu amerykańskich wojsk lądowych gen. Raymonda Odierno i dowódcy generalnego Rodzajów Służb Zbrojnych gen. broni Lecha Majewskiego. Gen. Odierno w niedzielę rozpocznie dwudniową wizytę w Polsce.

Jak powiedział gen. Majewski, polskie dowództwo chce zaprezentować zarówno dotychczasowy dorobek wspólnych polsko-amerykańskich szkoleń, jak i propozycje na przyszłość. _ - Chcemy pokazać też plan na kolejne w tym roku ćwiczenia, chcemy pokazać swoje poligony, możliwości, infrastrukturę, że naprawdę jesteśmy przygotowani do kolejnych etapów współpracy _ - wyjaśnił dowódca generalny.

Jak dodał, na poligonach _ będą większe jednostki _ sił lądowych. _ - Plan jest na kolejne ćwiczenia Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych - one (Siły Powietrzne - PAP) już i tak są na takim poziomie, że dają możliwość sprawdzenia naszego potencjału, struktur, możliwości, procedur, które wykonujemy. Chcemy w coraz większym zakresie uwzględnić Wojska Lądowe _ - powiedział Majewski.

Gen. Odierno przyleci do Warszawy w niedzielę. Tego dnia złoży wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza i zwiedzi Muzeum Powstania Warszawskiego. W poniedziałek rano zostanie odznaczony przyznanym przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi RP, a następnie poleci na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie zobaczy pokaz wspólnego szkolenia polskich i amerykańskich spadochroniarzy.

We wtorek w Warszawie prezydent USA Barack Obama zapowiedział przeznaczenie miliarda dolarów na bezpieczeństwo sojuszników i zwiększenie obecności zbrojnej NATO w Europie.

Pod koniec kwietnia na ćwiczenia do Polski przyleciała kompania amerykańskich spadochroniarzy ze 173. Brygady Powietrznodesantowej. Razem z żołnierzami polskiej 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa szkolą się na poligonie w Drawsku Pomorskim. Podobne ćwiczenia z udziałem wojsk lądowych USA odbywają się też w krajach bałtyckich. Na ćwiczenia do Polski przyjechali też spadochroniarze z Kanady.

W Polsce szkolą się też lotnicy amerykańskich sił powietrznych. W połowie marca do bazy w Łasku koło Łodzi przyleciało 12 samolotów F-16 należących do sił powietrznych USA. Waszyngton w związku z wydarzeniami na Krymie zdecydował się wtedy zwiększyć pomoc militarną dla swych sojuszników w NATO, w tym dla Polski i krajów bałtyckich. Obecnie w Łasku jest 18 amerykańskich F-16.

Zarówno ćwiczenia lotników, jak i spadochroniarzy są rotacyjne. Co jakiś czas jedni amerykańscy żołnierze wyjeżdżają z Polski, a na ich miejsce przylatują inni. W połowie kwietnia sekretarz obrony USA Chuck Hagel ogłosił, że amerykańskie F-16 pozostaną w Polsce do końca roku. Podczas swojej wizyty w Warszawie prezydent Obama spotkał się z amerykański i polskimi lotnikami i spadochroniarzami.

59-letni _ czterogwiazdkowy _ generał Raymond Odierno jest szefem sztabu amerykańskich wojsk lądowych od połowy 2011 r. To najwyższy rangą oficer US Army, w której formalnie nie ma stanowiska dowódcy. W przeszłości Odierno był m.in. przez dwa lata dowódcą sił amerykańskich w Iraku.

Czytaj więcej w Money.pl
"Ukraina to dzwonek alarmowy dla NATO" _ Dobrze, że na Zachodzie jest zgoda co do poszczególnych faktów, a dwa słowa "aneksja" i "agresja" nie budzą wątpliwości _.
Największa kolekcja gier na świecie wystawiona na aukcję W lutym ubiegłego roku pewien kolekcjoner posiadający nieco skromniejszą, bo liczącą "zaledwie"580 gier, 330 konsol, 220 kontrolerów i 185 gadżetów wystawił swoją kolekcję na eBayu. Niestety cena wywoławcza - ponad 550 tys.$ - nie zainteresowała żadnego kupca. Michael Thomasson postanowił rozpocząć licytację swojej rekordowej kolekcji od 1$.
Polskim władzom nie przeszkadza nadzór nad komunikacją elektroniczną 5 czerwca 2013 r. dzięki Edwardowi Snowdenowi opinia publiczna na całym świecie dowiedziała się o masowej, prewencyjnej inwigilacji prowadzonej przez amerykańskie służby. Od roku każdy tydzień przynosi nowe informacje...
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)