Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dostęp do informacji publicznej. Będzie okrągły stół

0
Podziel się:

Ministerstwo administracji i cyfryzacji w połowie maja zorganizuje okrągły stół w sprawie dostępu do informacji publicznej

Dostęp do informacji publicznej. Będzie okrągły stół
(Agnieszka K. Jurek/East News)

Ministerstwo administracji i cyfryzacji w połowie maja zorganizuje okrągły stół w sprawie dostępu do informacji publicznej - powiedział rzecznik resortu Artur Koziołek.

Na zdjęciu szef resortu administracji i cyfryzacji Michał Boni_ - Rząd wskazuje, iż widzi potrzebę przeprowadzenia gruntownej reformy prawa dostępu do informacji publicznej i jednocześnie powrotu do dyskusji nad właściwą redakcją art. 5 ust. 1a u.d.i.p. W ramach prac zostanie także dokonany przegląd ustawodawstwa krajowego w zakresie tajemnic. Przegląd planowany jest na II połowę roku _ - czytamy w opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej MAC projekcie stanowiska rządu wobec poselskiego projektu noweli ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Dziś szef MAC Michał Boni mówił w TOK FM: _ Zapraszam na taki okrągły stół 14 maja, który robimy w sprawie informacji publicznej, bo uważam, że to jest temat, który trzeba drążyć _.

W środę Trybunał Konstytucyjny uznał, że wspomniany przepis, który ogranicza dostęp do informacji publicznej ze względu na ważny interes gospodarczy państwa, został wprowadzony do ustawy w niekonstytucyjny sposób. Zawierająca ten przepis poprawka została zgłoszona przez senatora PO Marka Rockiego i wprowadzona do ustawy podczas prac senackich. TK orzekł, że Senat nie może wprowadzać poprawek, które wykraczają poza materię ustawy przekazanej przez Sejm.

Nowelizację zaskarżył do TK prezydent Bronisław Komorowski, uznając, że Senat przekroczył tu swoje kompetencje. W komunikacie po orzeczeniu TK MAC podało, że kończy monitoring stosowania tego przepisu. Stwierdziło m.in., że przy tzw. poprawce Rockiego _ ustawodawcy chodziło o ochronę negocjacji umów międzynarodowych, przetargów, prywatyzacji i innych przypadków gospodarowania mieniem oraz obronę interesu skarbu państwa przed sądami i trybunałami _.

Jednak - zauważyło ministerstwo - _ zdaniem wielu obywateli artykuł ów mógł się stać się pretekstem do odmawiania prawa do informacji _. Resort administracji i cyfryzacji od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy - czyli od 29 grudnia 2011 r. - prowadził monitoring stosowania przepisu ograniczającego dostęp do informacji publicznej ze względu na ważny interes gospodarczy państwa.

_ Na nasz apel o Pilnowanie artykułu 5 ust. 1a, by nowa ustawa o dostępie do informacji publicznych dobrze działała wpłynęły w sumie trzy skargi od obywateli na utrudnianie dostępu do informacji publicznych. W żadnym z tych przypadków urzędy nie powołały się na art. 5 ust 1a _ - czytamy w komunikacie resortu.

O dostępie do informacji publicznej czytaj więcej w Money.pl
Ważny wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Porażka PO Kontrowersyjna poprawka została uchwalona tuż przed wyborami. Zaskarżył ją prezydent Komorowski.
Chcą zmiany. Każdy rozumie ustawę, jak chce Klub SLD proponuje wykreślenie z niej, wprowadzonego we wrześniu, zapisu o ograniczeniu prawa do informacji ze względu na ochronę ważnego interesu gospodarczego państwa.
Prezydent podpisał kontrowersyjną ustawę Opozycja apelowała do Bronisława Komorowskiego o zawetowanie nowych przepisów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)