Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kraj
09.02.2011 07:35

Dostaną po 100 tys. za oskarzenia o korupcję

Sprawa dotyczy tzw. bielskiej ośmiornicy i zarzutów korupcyjnych wobec sędziów i prokuratorów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Po 100 tysięcy złotych z odsetkami za naruszenie dóbr osobistych dla trzech sędziów z Bielska zasądził od Skarbu Państwa reprezentowanego przez Prokuraturę Okręgową w Bielsku-Białej krakowski Sąd Okręgowy.

Dodatkowo sędziowie muszą zostać przeproszeni na pierwszych stronach trzech dzienników.

_ - Wyrok nie jest prawomocny. Sędzia sporządza właśnie jego pisemne uzasadnienie _ - powiedział rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Krakowie sędzia Waldemar Żurek.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/115/t80243.jpg ) ] (http://moto.money.pl/wiadomosci/infrastruktura/artykul/wyrok;ws;korupcji;przy;budowie;autostrad,72,0,699208.html) Wyrok ws. korupcji przy budowie autostrad
Sprawa dotyczy tzw. bielskiej ośmiornicy i ma swój początek w listopadzie 2006 roku, gdy ówczesny wiceprokurator generalny Jerzy Engelking na specjalnej konferencji prasowej z kierownictwem bielskiej prokuratury ogłosił, że w tamtejszym sądzie rejonowym funkcjonowała korupcyjna grupa sędziów i prokuratorów.

Podejrzany o korupcję bielski sędzia Grzegorz W., gdy postawiono mu zarzut przyjęcia łapówki, mówił śledczym, że w bielskim sądzie i prokuraturze można u wielu osób za pieniądze załatwić korzystne dla siebie decyzje, np. niearesztowanie gangstera Ryszarda Niemczyka.

Na podstawie jego zeznań próbowano uchylić immunitety kilkunastu bielskim sędziom, w tym szefowi wydziału karnego sądu - w większości nieskutecznie. Ostatecznie immunitet uchylono sędziemu W., który był nawet przez pewien czas aresztowany, a następnie, jak to ujmowano, był _ w dyspozycji CBA _.

W toku śledztw wyszło na jaw, że Grzegorz W. przyjmował leki psychotropowe, miał problemy z alkoholem, a także, że na przełomie lat 2005 i 2006 utrzymywał intymne kontakty z oskarżoną, którą sądził i mimo to nie wyłączył się ze sprawy, a następnie za kilkadziesiąt oszustw wymierzył jej karę w zawieszeniu.

Za to przewinienie dyscyplinarne w 2008 roku sędzia został usunięty z zawodu. Wszczęto też śledztwo w sprawie fałszywego oskarżania sędziów przez Grzegorza W.

Sprawa tzw. bielskiej ośmiornicy, po przeniesieniu do prokuratury w Krakowie, została umorzona z braku dowodów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/112/t34416.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przelomowy;wyrok;w;sprawie;wysylania;pit-a;mailem,149,0,766869.html) Przełomowy wyrok w sprawie wysyłania PIT-a mailem Poznański sąd w odpowiedzi na skargę firmy e-file Sp. z o.o. orzekł, że pracodawca może przesyłać swoim pracownikom PIT-y przez internet.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/166/t130726.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podejrzani;o;korupcje;ministrowie;przed;sad,236,0,766188.html) Podejrzani o korupcję ministrowie przed sąd To członkowie odwołanego przez prezydenta Mubraka poprzedniego rządu Egiptu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/45/t85549.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kara;za;wyczyny;politykow;pis;na;cyprze,214,0,761046.html) Kara za wyczyny polityków PiS na Cyprze Karski i Zbonikowski muszą zapłacić ponad 11,5 tys. euro za efekty rajdu wózkami golfowymi.
Tagi: kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz