Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Doradca prezydenta ujawnia kulisy rozmowy z Tuskiem

0
Podziel się:

Nałęcz: Terminy konstytucyjne umożliwiają powołanie nowego rządu dopiero w grudniu.

Doradca prezydenta ujawnia kulisy rozmowy z Tuskiem
(Witold Rozbicki/Reporter)
bEUesTAR

Doradca prezydenta Tomasz Nałęcz zasugerował, że nowym rozwiązaniem w sprawie powołania rządu mogłoby być maksymalne wykorzystanie terminów, jakie przewiduje konstytucja.

Wczoraj o tej sprawie rozmawiali prezydent Bronisław Komorowski i premier Donald Tusk, ale politycy umówili się, że o ustaleniach premier poinformuje dopiero dzisiaj.

Możliwe, że Platforma Obywatelska będzie chciała maksymalnie wykorzystać terminy konstytucyjne i w konsekwencji powołać nowy rząd w grudniu. _ - W ten sposób byłaby zapewniona ciągłość w pracach w czasie polskiej prezydencji w Unii _ - argumentuje Nałęcz.

bEUesTAT

POSŁUCHAJ TOMASZA NAŁĘCZA:

Profesor Tomasz Nałęcz pozytywnie ocenił też ewentualną kandydaturę Ewy Kopacz na Marszałka Sejmu. To właśnie obecna minister zdrowia ma być najpoważniejszą kandydatką na to stanowisko.

Prezydencki doradca krytycznie ocenił pomysł Janusza Palikota, aby powołać tzw. _ rząd fachowców _.

bEUesTAZ

_ - To zabieg marketingowy. Takie rozwiązanie ma sens w sytuacji gdy parlament nie może wyłonić nowego rządu. Teraz taka większość istnieje - _ tłumaczy profesor.

POSŁUCHAJ TOMASZA NAŁĘCZA:


Dzisiaj na konsultacje do prezydenta w sprawie tworzenia rządu zostali zaproszeni Janusz Palikot i Waldemar Pawlak.

bEUesTBa

Prezydencki doradca odniósł się także to zamieszania wokół krzyża w Sejmie. Tomasz Nałęcz uważa, że postulat Ruchu Palikota dot. usunięcia krzyża jest niefortunny. _ Krzyż w Polsce jest nie tylko znakiem religijnym, jest symbolem trwania polskości - _argumentuje. Przestrzega przed wszczynaniem w Polsce wojny religijnej. Janusz Palikot powiedział, że jego Ruch jeszcze w tym tygodniu lub w poniedziałek wystąpi do marszałka Sejmu z pismem w s usunięcia krzyża z sali posiedzeń Sejmu.

_ - Przeciwnicy krzyża w Sejmie nie biorą pod uwagę jednego, że krzyż w Polsce nie jest tylko znakiem religijnym. Trzy krzyże stoją przed Stocznią Gdańską i myślę, że nikt nie wpadnie na pomysł, żeby w imię świeckości państwa je stamtąd usunąć _ - powiedział doradca.

_ Dla nas Polaków i wierzących, i niewierzących krzyż nie jest tylko znakiem religijnym, tylko jest pewnym symbolem, także polskości, trwania polskości _ - podkreślił.

_ - Jest wielkim urokiem polskiej historii, że to nigdy nie był kraj wojen religijnych _ - zauważył Nałęcz. _ W XXI wieku, kiedy jest tyle zadań do spełnienia, fundować sobie w centrum Europy wojnę religijną - to jest bez sensu _ - podkreślił.

bEUesTBb

Nałęcz wspominał, że kiedy jako wicemarszałek Sejmu prowadził obrady, za jego plecami wisiał krzyż. _ Mi absolutnie nie przeszkadzał _ - podkreślił. Przyznał jednak: _ Trochę mi przeszkadzało co innego, że posłowie, którzy się bardzo często na krzyż, na Boga powoływali tak się zachowywali, jakby tego krzyża nie było na tej sali _.

Palikot zapowiedział, że podczas konsultacji z prezydentem Bronisławem Komorowskim będzie namawiał go do poparcia idei rządu fachowców, przedstawionej przez jego ugrupowanie.

O tworzeniu nowego rządu czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/7/t161031.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/dzis;poznamy;nowy;rzad;tuska;poleca;glowy,83,0,934995.html) Polecą głowy w rządzie Tuska. To już pewne Z teką ministra mają się pożegnać Katarzyna Hall i Cezary Grabarczyk. Zobacz, kto ich zastąpi.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/183/t159415.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kopacz;marszalkiem;sejmu;schetyna;ministrem,139,0,935051.html) Kopacz marszałkiem Sejmu, Schetyna ministrem? Wiceszef PO ma dostać resort ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t160784.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/pawlak;stawia;warunki;tuskowi;chce;dwa;razy;wiecej,232,0,935144.html) Pawlak postawił warunki premierowi. Chce... Premier kompletuje rząd, a koalicjant wybiera resorty. _ Rolnictwo, praca i gospodarka to za mało _.
bEUesTBu
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)