Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dopuszczalne normy narkotyków w organizmie. Sejm na "nie"

0
Podziel się:

Posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu nowelizację prawa precyzującego definicję nieznacznej ilości narkotyku w organizmie kierowcy.

Dopuszczalne normy narkotyków w organizmie. Sejm na "nie"
(iStockphoto)

Posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu nowelizację prawa precyzującego definicję _ nieznacznej ilości _ narkotyku w organizmie kierowcy, przygotowany przez Twój Ruch.

Za odrzuceniem projektu było w Sejmie 396 posłów, za dalszymi pracami nad nim - 17 posłów. Nikt nie wstrzymał się od głosu. W przeprowadzonej w zeszłym tygodniu debacie za odrzuceniem projektu opowiedzieli się przedstawiciele PO, PiS i SLD. Projekt TR miał wprowadzać do Kodeksu karnego i Kodeksu wykroczeń limity stężenia marihuany i haszyszu w organizmie osób kierujących pojazdami, których przekroczenie byłoby karane.

_ Brak precyzyjnej definicji tych dwóch terminów, do których odwołania znaleźć można w Kodeksie karnym oraz Kodeksie wykroczeń, budzą szereg wątpliwości szczególnie w odniesieniu do ziela i żywicy konopi (marihuany i haszyszu) _ - napisali posłowie TR w uzasadnieniu tego projektu.

Sugerują też ustalenie poziomu 5 ng/ml jako odpowiadającego przyjętemu w Polsce dopuszczalnemu limitowi 0,2 promila alkoholu, różnicującego sankcję między wykroczeniem a przestępstwem.

_ Poziom 5 ng/ml znajduje potwierdzenie w literaturze fachowej i jako taki powinien stanowić podstawę egzekwowania prawa również w Polsce _ - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu.

Nie określają w projekcie granicy dopuszczalnych stężeń innych substancji, bo - jak sami przyznają - nie sposób stworzyć kompletną listę tych specyfików, wśród których są i tzw. dopalacze. _ Poza konopiami w praktyce znikoma ilość substancji narkotycznych ma status legalnego użytku w innych państwach UE _ - napisali.

Wykrycie w organizmie kierowcy metabolitów konopi stanowi najczęstszy (poza alkoholem) przypadek naruszenia przepisu Kodeksu wykroczeń mówiącego: _ Kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 zł _, albo Kodeksu karnego przewidującego karę do 2 lat więzienia za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub _ pod wpływem środka odurzającego _.

Czytaj więcej w Money.pl
Finansowanie nauki. Istotne zmiany dla młodych Jakie zmiany wprowadza znowelizowana przez Sejm ustawa o finansowaniu nauki?
Sejm odwołał szefa GIODO. Dlaczego? Wiewiórski wkrótce zostanie zastępcą europejskiego rzecznika ochrony danych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)