Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dopalacze wrócą do Sejmu. Tak chce Senat

0
Podziel się

Nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii wprowadza zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych.

Dopalacze wrócą do Sejmu. Tak chce Senat
bEpVHTIl

Nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która wprowadza zakaz używania kolejnych substancji psychoaktywnych, m.in. pochodnych amfetaminy wchodzących w skład tzw. dopalaczy, wróci do Sejmu - zadecydował w czwartek Senat, wprowadzając do niej jedną poprawkę.

To już trzecia w tej kadencji nowelizacja dotycząca dopalaczy. Senacka poprawka prostuje błąd, jaki w ustawie popełniono w nazwie jednej z zakazanych substancji - nazwę _ BMT-4 _ senatorowie zastąpili _ BTM-4 _. Ustawę poparło 84 na 85 głosujących senatorów, jeden się wstrzymał.

Nowela rozszerza listę kontrolowanych środków i substancji chemicznych o: pochodne aktynonu, metylon, butylon, pochodne piperazyny, pochodne fenyloetyloaminy oraz inne związki chemiczne: fluoroamfetaminy i naphyrone. Mają one działanie psychoaktywne, wywierają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. W większości wchodzą w skład produktów oferowanych w sklepach z dopalaczami.

bEpVHTIn

Na liście zakazanych substancji znalazły się m.in. syntetyczne kannabinoidy, które znajdują się w mieszankach ziołowych, które były oferowane w sklepach internetowych i sklepach z tzw. produktami kolekcjonerskimi. Zakazane są także katynony - alkaloidy naturalnie występujące w afrykańskiej roślinie khat (czuwaliczka jadalna). Na listę wpisano metylon - substancję syntetyczną, psychoaktywną powodującą m.in. niepokój, stany lękowe.

W ubiegłym roku sanepid w asyście policji zamknął 1378 sklepów oferujących dopalacze.

W ciągu ostatnich dwóch lat do listy zakazanych substancji dopisano już kilkanaście nowych pozycji wchodzących w skład dopalaczy, m.in. benzylopiperazynę, mefedron i syntetyczne kannabinoidy.

Pod koniec listopada 2010 r. weszła w życie nowela ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która zakazuje produkcji i wprowadzania do obrotu produktów, które mogą być używane jak środki odurzające lub substancje psychotropowe, czyli np. dopalaczy.

bEpVHTIt
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/243/t88051.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/czesi;wprowadza;zakaz;dopalaczy,44,0,787500.html) Czesi wprowadzą zakaz dopalaczy Rząd opowiedział się za wprowadzeniem prawa, które u nas już obowiązuje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/214/t89558.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zmiany;w;walce;dopalaczami;nowa;lista,251,0,745723.html) Zmiany w walce dopalaczami. Nowa lista Na listę zakazanych produktów trafić mają kolejne substancje psychoaktywne.
bEpVHTIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)