Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dopalacze groźne dla zdrowia. Sąd nie jest pewien

0
Podziel się

Jeszcze dwa lata temu tzw. dopalacze sprzedawano w Polsce legalnie jako np. nawozy dla roślin.

Dopalacze groźne dla zdrowia. Sąd nie jest pewien
(podfoto/iStockphoto)
bEgxbRcl

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił jedną z decyzji Generalnego Inspektora Sanitarnego ws. dopalaczy i zobowiązał go do wykazania, czemu są one groźne dla zdrowia. Wyrok WSA nie uchyla jednak generalnej decyzji GIS z 2010 r. o zamknięciu sklepów.

W październiku 2010 r., na podstawie generalnej decyzji GIS, wydanej na polecenie ówczesnej minister zdrowia Ewy Kopacz, sanepid w asyście policji zamknął w całej Polsce 1378 sklepów oferujących dopalacze. Na mocy tej generalnej decyzji GIS wydawał potem jednostkowe decyzje wobec osób odwołujących się od zakazu sprzedaży tych środków, uznanych przez GIS za groźne dla zdrowia.

WSA uchylił jedną z takich decyzji GIS (wydaną przez ten organ w drugiej instancji), bo uznał, że GIS powinien był wykazać na podstawie badań, dlaczego dopalacze są szkodliwe dla zdrowia - poinformowała rzeczniczka WSA sędzia Małgorzata Jarecka.

bEgxbRcn

Dodała, że nakaz wycofania dopalaczy z obrotu pozostaje w mocy, bo taka decyzja generalna GIS miała rygor natychmiastowej wykonalności. _ - Uchylenie drugiej decyzji nie zmienia pierwszej _ - podkreśliła sędzia.

Wyrok WSA jest nieprawomocny i GIS może złożyć od niego kasację do NSA. Jeśli wyrok by się uprawomocnił, to GIS albo wykazałby szkodliwość dopalaczy (co oznaczałoby utrzymanie jego decyzji generalnej), albo nie (wtedy decyzja generalna byłaby uchylona).

Rzecznik prasowy GIS Jan Bondar podkreślił, że - jak wynika z ustnego uzasadnienia WSA - nie stwierdzono nieważności decyzji wydanej przez Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie dopalaczy. _ - Sąd podkreślił prawidłowość i zasadność podjęcia zaskarżonych rozstrzygnięć. Dzisiejszy wyrok jest więc zwycięstwem zdrowia publicznego w Polsce _ - zaznaczył.

Dodał, że uchylenie decyzji nastąpiło wyłącznie ze względów formalnych, tj. braku badań dopalaczy z dwóch konkretnych sklepów. _ - Czekamy na pisemne uzasadnienie wyroku i rozważymy zasadność złożenia skargi kasacyjnej _ - zapowiedział.

bEgxbRct

Dopalacze to substancje psychoaktywne, które mogą działać podobnie do narkotyków. Do 2010 r. można było je legalnie kupić w Polsce - były sprzedawane m.in. jako przedmioty kolekcjonerskie albo nawozy dla roślin.

Więcej o szkodliwych substancjach czytaj w Money.pl
Badnia potwierdzają: Cukier działa jak kokaina Jedzenie słodkich potraw może być przyjemne, jednak w tym samym czasie jest niebezpieczne. Może bowiem prowadzić do uzależnienia.
Czesi wprowadzą zakaz dopalaczy Rząd opowiedział się za wprowadzeniem prawa, które u nas już obowiązuje.
Tam leki są groźniejsze od narkotyków Fenomen na skalę światową? W tym kraju co 17 minut umiera pacjent po zażyciu lekarstw.
bEgxbRcO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)