Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Donald Tusk zwołał nagłą naradę. Chce rozmawiać o bezpieczeństwie na drogach

0
Podziel się

- Mamy kompletny chaos systemu i źle wynagradzanych biegłych- sytuację komentuje Rzecznik Praw Obywatelskich.

Donald Tusk zwołał nagłą naradę. Chce rozmawiać o bezpieczeństwie na drogach
(Grzegorz Rogiński/KPRM)
bEhbGeBN

W kancelarii premiera rozpoczęło się właśnie spotkanie premiera z ministrami sprawiedliwości i spraw wewnętrznych. Zwołano w związku z tragicznym zdarzeniem z Kamienia Pomorskiego, gdzie wczoraj pijany kierowca wjechał w grupę ludzi idącą chodnikiem.

W wypadku zginęło sześć osób: pięcioro dorosłych, w tym spacerujący chodnikiem policjant z żoną, i jedno dziecko. Dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu.

O planowanym spotkaniu poinformował rano minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz. Do kancelarii premiera zaproszono również ministra sprawiedliwości Marka Biernackiego. Ma być omawiana policyjna statystyka wykrywalności nietrzeźwych prowadzących pojazdy oraz śmiertelnych wypadków z ich udziałem. Rozmowa ma też dotyczyć koniecznych zmian w prawie.

bEhbGeBP

W ocenie Sienkiewicza, jako społeczeństwo mamy od lat problem z kwestią pijanych kierowców. _ - Istotą problemu pijanych kierowców często jest przyzwolenie społeczne na tego typu zachowanie _ - dodał minister. W jego ocenie, choć ujawnianych jest więcej przypadków kierowania pojazdami po alkoholu, to więcej jest też wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców. _ Przybywa recydywy - nie tylko wśród tych, którzy zostali skazani za jazdę po pijanemu, odbyli karę i znów siadają za kółko, ale też takich przypadków, gdy komuś przepadło prawo jazdy, a mimo to prowadzi _ - mówił w Tok FM.

Według ministra to nie prawo, ale _ norma orzecznictwa w Polsce nie jest właściwa _. _ - Kluczem jest jednak zachowanie ludzi. Prawo nie zbuduje granicy między dobrem a złem. Konieczna jest odpowiedzialność _ - mówił.

Na temat sprawy wypowiadała się też Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz. Zdaniem Lipowicz problemem jest społeczne przyzwolenie na prowadzenie pojazdów po pijanemu. _ - Jeżeli społeczeństwo jest pobłażliwe wobec tych strasznych przestępstw, to tolerancyjny też będzie prokurator, policjant, będzie tolerancyjny sędzia _ - oceniła w radiowej _ Trójce _. Jak mówiła, początek tej zmianie powinni dać funkcjonariusze publiczni.

W ocenie RPO problematyczna jest też rola biegłych w sądowym procesie dotyczącym śmiertelnych wypadków drogowych. Lipowicz postuluje zmiany w prawie, gruntowną reformę systemu powoływania biegłych. _ - Mamy kompletny chaos systemu i źle wynagradzanych biegłych _ - powiedziała.

bEhbGeBV
Czytaj więcej w Money.pl
Masakra na drodze. Premier reaguje W katastrofie zginęło sześć osób, w tym spacerujący chodnikiem policjant z żoną i jedno dziecko.
Co grozi sprawcy wypadku w Kamieniu Pomorskim? Wczoraj pijany kierowca wjechał w grupę ludzi idącą chodnikiem. Zginęło sześć osób, dwoje rannych dzieci przebywa w szpitalu.
Zakaz zakrywania twarzy - jest projekt prawa Projekt prezydenta wprowadza zakaz uczestnictwa w zgromadzeniach osób, których identyfikacja z powodu ubioru, nakrycia twarzy, lub zmiany ich wyglądu, jest niemożliwa.
bEhbGeCq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)