Notowania

Amber Gold
30.08.2012 22:47

Donald Tusk nie chciał ruszać Amber Gold w czasie Euro?

Już dawno ABW wystosowała pismo do szefa MSW i do premiera o podejrzeniu, że Amber Gold stosuje mechanizm piramidy finansowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(STANISLAW KOWALCZUK/</br>East News)

Służby specjalne i prokuratura sprawdzały spółki Amber Gold i OLT Express od marca bieżącego roku, zanim OLT uruchomiła połączenia lotnicze w Polsce - powiedział w Sejmie szef MSW Jacek Cichocki.

Minister odpowiadał na pytania posłów w debacie nad informacją rządu ws. Amber Gold.

Jako _ całkowicie bezzasadne _ Cichocki określił sugestie, że w Kancelarii Premiera miało dojść do spotkania, podczas którego Donald Tusk sugerowałby zaprzestanie działań wobec Amber Gold w związku z nadchodzącymi mistrzostwami Euro 2012.

Szef MSW powiedział, że _ czynności analityczne i ustaleniowe _ związane z OLT poprzedzające informacje dla osób na najwyższych stanowiskach w państwie i czynności procesowe, Agencja Bezpieczeństwa Wojskowego rozpoczęła w marcu - na kilka tygodni przed rozpoczęciem lotów tej linii.

Gdy ustalono, że środki pochodziły z Amber Gold, funkcjonariusze ABW udali się do Banku Gospodarki Żywnościowej, by zasięgnąć informacji o przechowywaniu w skarbcu tego banku złota, które miała kupić Amber Gold. Później - dodał Cichocki - BGŻ złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zastrzegł, że to, czego dotyczyły podejrzenia banku, jest przedmiotem toczącego się śledztwa.

W połowie maja ABW wystosowała pismo do szefa MSW i do premiera o podejrzeniu, że Amber Gold stosuje mechanizm piramidy finansowej, a środki spółki mogą być wyprowadzane niezgodnie z przepisami.

24 maja delegatura stołeczna ABW przekazała materiały do Gdańska, tamtejsza delegatura nawiązała kontakty z prokuraturą, a 14 czerwca zostało złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Cichocki dodał, że kolegium do spraw służb specjalnych nie zajmowało się parabankami, ale zachodziła wymiana informacji między ABW i Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej, a Komisja Nadzoru Finansowego przekazywała informacje prokuraturze. Zaznaczył, że również CBŚ zainteresowało się Amber Gold i w kwietniu _ prowadziło rozpoznanie _ tej firmy, po czym przekazało zebrane materiały ABW.

Czytaj więcej w Money.pl
Tusk szuka winnych w sprawie Amber Gold _ Z tego punktu widzenia, wszystko w sprawie Amber Gold zostało zrealizowane _.
Tak rząd chce zapobiec praniu pieniędzy Resort pracuje nad rozporządzeniem do ustawy ws. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Sprawa Amber Gold dzień po dniu Spółka jest w stanie likwidacji, prezes usłyszał zarzut oszustwa znacznej wartości, dziś sąd ma zdecydować o areszcie dla niego.
Tagi: Amber Gold, donald tusk, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz