Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Donald Tusk: mediatorem na Ukrainie mogłoby być OBWE

0
Podziel się:

Małgorzata Kidawa-Błońska odpowiada na pytanie o to, czy premier Donald Tusk wybierze się w najbliższym czasie na Ukrainę w roli negocjatora.

Donald Tusk: mediatorem na Ukrainie mogłoby być OBWE
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Małgorzata Kidawa-Błońska pytana była rano w Sygnałach dnia I programu Polskiego Radia m.in. o to, czy premier Donald Tusk wybierze się w najbliższym czasie na Ukrainę w roli negocjatora. Rzeczniczka rządu przypomniała, że premier mówił już wcześniej, że to przedstawiciele Ukrainy muszą się ze sobą porozumieć.

_ - Mediatorem najlepszym byłaby nie Unia Europejska, bo Unia była gdzieś na drodze do stowarzyszenia. Najlepszym tu rozwiązaniem, zdaniem pana premiera, o tym rozmawiał z prezydentem Szwajcarii, byłoby OBWE. Bo tam są przedstawiciele i Rosji, i Ameryki _ - tłumaczyła. Podkreśliła także, że Szwajcaria nie należy do UE.

Jej zdaniem, OBWE byłoby bardziej reprezentatywnym gronem do nadzorowania i pomagania przy prowadzeniu rozmów na Ukrainie, a w przyszłości nadzorowania wyborów w tym kraju.

Dopytywana, czy premier wybiera się na Ukrainę, odparła: _ W tej chwili trudno byłoby, by pan premier jechał, bo są różne strony i z każdą stroną by się musiał spotykać, nie ma jednego reprezentanta _. _ Ale sprawa jest dynamiczna _ - dodała.

Rzeczniczka rządu pytana była również o efekty ostatnich rozmów premiera z przywódcami europejskimi na temat Ukrainy. Kidawa-Błońska podkreśliła, że to bardzo ważne, by wszyscy partnerzy europejscy mieli dobrą informację o tym, co dzieje się na Ukrainie i możliwych wariantach wydarzeń w tym kraju. _ Widzimy, że ta sytuacja jest ciągle niewyklarowana. Są próby porozumienia, dialogu, co bardzo nas cieszy, ale nie mamy takiej pewności, że to wszystko pójdzie w dobrym kierunku _ - oceniła.

Jej zdaniem, najważniejsze jest to, by Ukraina miała poczucie, że drzwi są otwarte, jest możliwość podpisania umowy stowarzyszeniowej z UE, że Europa chce współpracować z Ukrainą i pomóc w procesach demokratyzacji.

Na uwagę, że musi być również konkretny plan pomocy finansowej dla Ukrainy i pytanie, czy premier jeździ po Europie z gotowym planem, odparła: _ Przypominam, że były przeznaczone środki na to, kiedy Ukraina podpisałaby tę umowę _. Dopytywana o pojawiające się głosy, że powinny być to większe środki, Kidawa-Błońska powiedziała: _ I o tym przywódcy rozmawiają, o możliwości zwiększenia tego budżetu _. _ - Oczywiście to nie jest tak, że Europa ma tak wielkie środki, że może te wszystkie oczekiwania Ukrainy zaspokoić. Ale może na pewno znacznie pomóc i chodzi o to, by te środki były pewne, większe i przeznaczone na konkretny cel _ - podkreślała. _ - Do tej pory wszystkie kraje zgadzają się na to, o czym mówi premier, i widać, że Europa będzie mówiła jednym głosem _ - zaznaczyła.

W piątek premier Donald Tusk będzie kontynuował rozmowy o Ukrainie z europejskimi przywódcami; spotka się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, z szefem brytyjskiego rządu Davidem Cameronem. W czwartek Tusk rozmawiał w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso i przewodniczącym europarlamentu Martinem Schulzem, a w Paryżu z prezydentem Francois Hollande'em. Premier apelował o wspólne i konsekwentne stanowisko Unii Europejskiej wobec sytuacji na Ukrainie i pomoc w poszukiwaniu rozwiązania kryzysu politycznego.

W środę ukraiński parlament uchwalił ustawę o amnestii przygotowaną przez prezydencką Partię Regionów. Ustawa przewiduje, że amnestia zacznie obowiązywać dopiero wtedy, gdy przeciwnicy rządu opuszczą zajmowane budynki administracji państwowej w Kijowie i innych miastach Ukrainy. Opozycja domaga się bezwarunkowej amnestii dla uczestników protestów antyrządowych. We wtorek z kolei parlament anulował tzw. ustawy dyktatorskie, ograniczające m.in. prawo obywateli do wieców, a premier Ukrainy Mykoła Azarow podał się do dymisji, którą przyjął prezydent Janukowycz.

Czytaj więcej w Money.pl
UE mówi stop zaginięciom protestujących Doniesienia o torturach są _ niepokojące i w żadnym wypadku nie mogą być akceptowane _ - podkreślił ambasador Unii Europejskiej na Ukrainie Jan Tombiński.
Premier w Paryżu. Główny temat: Ukraina Donald Tusk namawia unijnych przywódców na finansowe wsparcie Ukrainy?
Polska powinna rozwiązać problemy Ukrainy? - _ Dla Ukrainy powinien powstać nowy, duży plan a jego inicjatorem powinna być Polska _ - uważa europoseł Paweł Kowal. Marek Siwiec podkreśla, że najgorsze na Ukrainie dzieje się poza okiem kamer.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)