Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
dane osobowe
14.07.2012 09:55

Dokumenty i dane osobowe na wakacjach. O tym warto pamiętać

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych mówi, czym grozi oddanie komuś naszych dokumentów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Agnieszka Gotowała)

*Dowód osobisty lub paszport jako gwarancja zwrotu wypożyczonej łódki lub roweru na wczasach? W żadnym razie nie powinniśmy się na to godzić - ostrzega Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. *

Wojciech Rafał Wiewiórowski podkreśla, że kontrahent może od nas domagać się podania danych osobowych potrzebnych do zawarcia umowy, na przykład o wypożyczenie sprzętu, ale nie może żądać powierzenia mu naszych dokumentów. - _ Takie sytuacje są niedopuszczaln _e - mówi.

Wiewiórowski podkreśla, że dokument tożsamości zawsze powinien pozostawać w rękach jego właściciela i nie powinien być nikomu obcemu powierzany nawet na krótko. - _ Zabranie tego ustawa o ewidencji ludności. Dane, które są na dowodzie osobistym, umożliwiają zawarcie za nas przez nieuczciwą osobę, umowy kredytowej _ - mówi.

W ocenie Wojciecha Rafała Wiewiórowskiego taki czarny scenariusz może się wydarzyć, w przypadku złej woli osoby, której oddaliśmy swój dowód osobisty.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych podkreśla, że zawierając wszelkiego rodzaju umowy powinniśmy zwracać uwagę na to jakie dane o sobie przekazujemy, i jak one mogą być wykorzystane przez osoby, lub firmy, którym je powierzamy.

Czytaj więcej w Money.pl
Traci je tysiące Polaków. Bez nich nie wrócą Wakacyjny poradnik Money.pl dla spędzających urlop za granicą.
Jak tanio płacić na wakacjach? Ekspert radzi Karta kredytowa czy gotówka? Zobacz, co najbardziej opłaca się zabrać na wakacyjny wyjazd.
Tagi: dane osobowe, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz