Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dodatki za długoletnią służbę do uzgodnień

0
Podziel się:

Zmiany dotyczyć mają wszystkich formacji podległych resortowi.

Dodatki za długoletnią służbę do uzgodnień
(Łukasz Szeląg / Reporter)
bELaFRqt

Wzrost dodatków i stawek za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSW zakładają projekty rozporządzeń, które właśnie trafiają do uzgodnień międzyresortowych i społecznych. Zmiany dotyczyć mają wszystkich formacji podległych resortowi.

Wzrost dodatków za długoletnią służbę MSW zapowiadało już pod koniec 2014 r. Do uzgodnień trafiają właśnie projekty rozporządzeń dotyczących policjantów, strażników granicznych i BOR. _ W przypadku strażaków wymaga to zmian w ustawie o PSP i prace w tym zakresie trwają _ - zapewniła rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Zmiany dotyczą funkcjonariuszy z długą wysługą lat. Rozwiązania są podobne do tych, które od pierwszego stycznia obowiązują w wojsku. W przypadku policjantów i strażników granicznych uposażenie zasadnicze po 20 latach służby będą wzrastać o 2 proc. za każde dwa następne lata; a nie jak dotąd o 0,5 proc. za każdy następny rok. Po 32 latach ten wzrost ma osiągnąć w sumie 32 proc. (obecnie po 30 latach dodatek wzrasta do 25 proc.); a po 35 latach służby policjanci i strażnicy graniczni mają dostawać uposażenia zasadnicze wyższe o 35 proc.

bELaFRqv

Jeśli chodzi o funkcjonariuszy BOR planowane rozporządzenie dotyczy stawek uposażenia zasadniczego i zakłada, że w przypadku tych, którzy pozostaną w służbie od powyżej 20 lat do powyżej 35 lat uposażenia średnio, miesięcznie wrosną o 40 zł.

_ Zależy nam na tym, żeby funkcjonariusze podlegli MSW, ci, którzy mają duże doświadczenie, jak najdłużej pozostawali w służbie. Im dłużej będą pozostawali, tym większe będą mieli dodatki za wysługę lat _ - dodała Woźniak. MSW zapowiadało w grudniu, że chce, by prace nad zmianami zakończyły się jeszcze w pierwszym kwartale 2015 r., a wypłata dodatków i stawek na nowych zasadach, odbywała się z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2015 r.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia dot. policjantów, zasady otrzymywania i wysokość uposażenia zasadniczego z uwzględnieneim wysługi lat _ mają decydujący wpływ na rezygnację z dalszej służby _. _ Przeprowadzone analizy wskazują, że policjanci najczęściej odchodzą ze służby do ukończenia 20 roku służby oraz w okresie od 20 do 25 roku służby _ - dodano w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia dotyczącego policjantów, wprowadza też zmiany w zakresie dodatków dla policjantów posiadających uprawnienia pilota lub policjantów - mechaników lotniczych. Resort proponuje, by w określaniu wysokości należnego im dodatku lotniczego uwzględniane były takie kryteria jak m.in. uprawnienia i doświadczenie (np. w przypadku pilotów wykonywanie lotów na więcej niż jednym typie statku powietrznego, wielkość nalotu). Taki dodatek będzie mógł wzrosnąć również za bezawaryjne wykonywanie zadań lotniczych przez np. policjanta pilota, w danym roku kalendarzowym.

bELaFRqB

W praktyce po zmianach dodatek dla pilotów będzie wynosił od 50 do 120 proc. kwoty bazowej, czyli średnio ok. 1545 zł; obecnie kształtuje się on średnio na wysokości 32 lub 40 proc. czyli ok. 487 lub 609 zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Ex-szef wywiadu zniknął i... nagle się pojawił Petko Sertow przebywał w Grecji, gdzie miał niegroźny incydent drogowy - o czym poinformował osobiście.
"Służby antyterrorystyczne w gotowości" Zdaniem szefowej MSW Polska nie należy do grupy państw szczególnie zagrożonych terroryzmem.
Program walki z "białymi kołnierzykami" Ich działalność powoduje miliardowe straty dla budżetu państwa.
bELaFRqW
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)