Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dodatek za nadgodziny. Należy się przy niepełnym etacie?

0
Podziel się:

Przy zawieraniu umów na część etatu należy zwrócić uwagę, by pracodawca określił liczbę godzin, po przekroczeniu, których będzie przysługiwał dodatek.

Dodatek za nadgodziny. Należy się przy niepełnym etacie?
(Goodluz/iStockphoto)

Osobom świadczącym pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy także przysługuje dodatek za nadgodziny. Warto wiedzieć w jaki sposób ustala się dopuszczalną liczbę godzin pracy ponadwymiarowej, której przekroczenie uprawnia niepełnoetatowca do takiego dodatku.

W myśl art. 151 §1 Kodeksu Pracy, za pracę w godzinach nadliczbowych należy uznać tę wykonywaną ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy. Dla osób zatrudnionych na pełen etat wymiar czasu pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu (art. 129 §1). Natomiast osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze powinny zwrócić szczególną uwagę na treść art. 151§5 K.p.

W świetle obecnie obowiązujących przepisów (art. 151 § 5 K.p.) pracodawca powinien określić w umowie o pracę, która z godzin jest pierwszą w sekwencji wynagradzanych według stawek obowiązujących za pracę ponad ustaloną dobową normę czasu pracy. Brak określenia w umowie limitu godzin, za które przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych nie powoduje nieważności umowy. Podwładnemu, który zawarł taką umowę przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe jak przy zatrudnieniu na pełnym etacie. W związku z tym dodatek otrzyma on dopiero po przepracowaniu 8 godzin dziennie.

Stanowisko to podzielił również Sąd Najwyższy w wyroku z 9 lipca 2008, I PK 315/07. Za godziny przepracowane ponad ustalony wymiar czasu pracy zatrudnionemu przysługuje wynagrodzenie zasadnicze.

Przy zawieraniu umów na część etatu należy zwrócić uwagę, by pracodawca określił liczbę godzin, po przekroczeniu, których zatrudnionemu będzie przysługiwał dodatek jak za godziny nadliczbowe. Istotne jest, aby limit godzin (ponadwymiarowych) mieścił się między wymiarem zatrudnienia wynikającym z umowy a pełnym etatem.

W celu zobrazowania sytuacji osoby zatrudnionej w niepełnym wymiarze czasu pracy można posłużyć się przykładem. Pan Nowak zatrudniony jest na 1/2 etatu (świadczy pracę w wymiarze 4 godzin dziennie). Umowa o pracę określa, że przysługuje mu wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe po przepracowaniu szóstej godziny. W takiej sytuacji Panu Kowalskiemu należy się:

  • wynagrodzenie zasadnicze za przepracowane godziny od 1 do 6,
  • wynagrodzenie zasadnicze z dodatkiem za godziny ponadwymiarowe za przepracowane godziny od 6 do 8,
  • jeżeli pracownik pracował ponad 8 godzin w ciągu doby, oprócz uposażenia zasadniczego przysługuje mu także dodatek za godziny nadliczbowe.

Wysokość dodatku za przepracowane godziny ponadwymiarowe wynosi 50 proc. stawki płacy zasadniczej.

Podsumowując, praca w godzinach ponadwymiarowych występuje w sytuacji, gdy osoba zatrudniona na niepełny etat przekroczy swój wymiar czasu pracy przy jednoczesnym zachowaniu norm czasu pracy określonych w art. 129 K.p. Oznacza to, że dopuszczalna liczba godzin ponadwymiarowych nie może przekroczyć 8 w ciągu doby.

Czytaj więcej w Money.pl
Pracownik może porzucić pracę gdy... Możliwość taka istnieje np. gdy pracodawca dopuścił się ciężkiego naruszenia podstawowych obowiązków wobec pracownika.
Choroba podczas urlopu. Nie tracisz wolnego Gdy pracownik zachoruje podczas urlopu, powinien niezwłocznie dostarczyć pracodawcy zaświadczenie lekarskie potwierdzające niezdolność do pracy. Urlop zostanie wtedy automatycznie przerwany.
Jest ważny wyrok w sprawie pracy "na czarno" Umowa łamiąca ustawę o zwalczaniu pracy na czarno, jest nieważna, dlatego zleceniodawca nie może dochodzić roszczeń za źle wykonane zlecenie.

Autor jest radcą prawnym w Kancelarii Radców Prawnych Kowalski, Popławski i Wspólnicy.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)