Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Doda nie przyznała się do zarzutu obrazy uczuć religijnych

0
Podziel się:

Piosenkarka nie przyznała się do zarzutu obrazy uczuć religijnych, określeniem autorów Biblii jako naprutych winem i palących jakieś zioła.

Doda nie przyznała się do zarzutu obrazy uczuć religijnych
(PAP/Tomasz Gzell)

Doda nie przyznała się w stołecznym sądzie do prokuratorskiego zarzutu obrazy uczuć religijnych dwóch osób określeniem autorów Biblii jako _ naprutych winem i palących jakieś zioła _.

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa kontynuował rozpoczęty w maju proces piosenkarki. Sądzonej z oskarżenia publicznego Dorocie Rabczewskiej grozi do dwóch lat więzienia.

W wywiadzie prasowym w 2009 r. stwierdziła ona, że _ bardziej wierzy w dinozaury niż w Biblię _, bo - jej zdaniem - _ ciężko wierzyć w coś, co spisał jakiś napruty winem i palący jakieś zioła _. Pytana, o kim mówi, dodała: _ O tych wszystkich gościach, którzy spisali te wszystkie niesamowite historie _.

Kodeks karny stanowi: _ Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _.

Głośne procesy Dody: Doda wygrywa cywilne procesy, które sama wytacza - m.in. z _ Faktem _, _ Super Expressem _. W 2007 r. Komisja Etyki TVP jako wulgarne i obsceniczne oceniła zachowanie Dody, która była wówczas jurorką w programie _ Gwiazdy tańczą na lodzie _. Widzowie mogli wówczas usłyszeć dialog między Rabczewską a Przemysławem Saletą: _ Saleta ciągnij fleta; Doda, zrób mi loda. _

Na tej podstawie zawiadomienie do prokuratury złożył przewodniczący Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami Ryszard Nowak (w procesie jest oskarżycielem posiłkowym). Drugie doniesienie złożył senator PiS Stanisław Kogut (nie chciał być oskarżycielem). W 2010 r. mokotowska prokuratura oskarżyła Dodę o obrazę uczuć religijnych Nowaka i Koguta. Biegli - językoznawca i dwaj biblioznawcy (świecki i duchowny) - częściowo uznali, iż Doda znieważyła publicznie przedmiot czci religijnej - co jest warunkiem uznania tego przestępstwa.

W śledztwie Doda nie przyznała się do zarzutu. _ Jeśli ktoś jest głęboko wierzący, to nie sądzę, by taka drobnostka mogła kogoś obrazić _ - mówiła. Dodawała, iż nie miała zamiaru nikogo obrazić, bo _ jest pokojowo nastawiona do ludzi _. Według niej _ napruty _ oznacza _ pozytywnie nastawiony _, _ wino było mszalne _, a _ zioła z pewnością mogły być lecznicze, bo wtedy aspiryny nie było _. Deklarowała, że nie jest wierząca, a jej słowa to _ rodzaj przenośni _. Mówiła, że do swych słów podchodzi z _ poczuciem humoru i dystansem _ i nie można ich traktować poważnie.

fot: PAP/Tomasz Gzell_ Doda w sądzie. Oskarżona o obrazę uczuć religijnych _fot: PAP/Tomasz Gzellfot: PAP/Tomasz Gzell[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/doda-w-sadzie-oskarzona-o-obraze-uczuc-religijnych-g352915.html)Dziś Doda składała przed sądem wyjaśnienia. Ponownie nie przyznała się do zarzutu. _ Nie było moją wolą obrażanie kogokolwiek; na świecie jest mnóstwo religii i należy je szanować _ - oświadczyła. Obrońca oskarżonej mec. Sergiusz Doniecki uważa, że proces _ wkracza w rejon konstytucyjnej zasady
wolności słowa _, a każdy ma prawo do swych poglądów.

Doda podkreśliła, że jej rodzina jest wierząca, a nie czuła się obrażona. Wyjaśniła, że odpowiadała tylko na pytanie dziennikarki. _ Odpowiedziałam szczerze i subiektywnie, dość frywolnie, bo jestem osobą pozytywnie nastawioną do świata _ - powiedziała Doda. _ Mam młodych fanów, więc staram się mówić w tonie wesołym i dziwi mnie taka poważna interpretacja moich słów _ - dodała.

Oskarżona oświadczyła też: Nowak _ jest fanatykiem, przewrażliwionym na moim punkcie, a mój dawny narzeczony to jego odwieczny wróg _. Podkreślała, że Nowak utrudnia jej życie, próbując uniemożliwiać koncerty. Według niej wrogość Nowaka do niej datuje się od jej związku z Adamem Darskim _ Nergalem _. Nowak doprowadził do oskarżenia przez prokuraturę b. partnera Dody za podarcie Biblii w 2007 r. na koncercie w Gdyni. _ Nergala _ sąd I instancji uniewinnił; prokuratura i Nowak apelują.

W środę jako biegły zeznawał ks. Dariusz Sztuk, który był autorem jednej z opinii w sprawie. Jego zdaniem słowa Dody mogły godzić w autorytet Pisma Świętego, m.in. dlatego, że autorzy Nowego Testamentu są świętymi Kościoła.

Pytany przez mec. Donieckiego, biegły przyznał, że pito wtedy wino, ale _ wszystko zależy, jak to będzie przedstawione w słowach _. _ Czy używanie ziół leczniczych w tamtych czasach ksiądz uważa za obraźliwe? _ - pytała sama Doda. _ Używanie ziół leczniczych na pewno nie, ale zwrot palenie ziół nasuwa jednoznaczne skojarzenia _ - padła odpowiedź. _ Czy ksiądz jest na mnie obrażony? _ - dopytywała Doda. _ Ja się uśmiecham; nie jestem tu jako osoba prywatna _ - odparł ksiądz.

Nowak chciał by Dodę przebadano psychiatrycznie. Obrona Dody złożyła zaś wniosek, by sąd przesłuchał Nowaka w obecności psychologa, bo _ może on mieć bardzo subiektywne odczucia do świata zewnętrznego _. Sąd oddalił wniosek Nowaka z braku podstaw by kwestionować poczytalność podsądnej; uznał za niewystarczające powołanie się przez Nowaka na plotkarskie serwisy internetowe. Wniosek obrony będzie rozpatrzony później, po dołączeniu dokumentów nt. Nowaka z innej sprawy. Proces odroczono do 28 listopada.

O sprawach w które zamieszana jest Doda, czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/142/149134_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/nergal-niewinny-darcie-biblii-nie-obraza,0,893225.html) Nergal niewinny. Darcie Biblii nie obraża Wokalista zespołu Behemot - Adam Darski, pseudonim Nergal nie znieważył uczuć religijnych nazywając Biblię _ kłamliwą księgą _ i drąc ją - uznał Sąd Rejonowy w Gdyni.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t93064.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/doda;obrazila;biblie;bo;chciala;prowokowac,70,0,881734.html) Jeśli skażą Dodę, to będzie średniowiecze Za takie ataki karano, ale w bardzo odległej przeszłości, nie w XX wieku - zeznała historyk Ewa Wipszycka-Bravo w procesie Dody. Chodzi o określenie autorów Biblii jako naprutych winem i palących jakieś zioła.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)