Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Do żłobka od 20. tygodnia i pod opiekę pedagoga

0
Podziel się:

Bronisław Komorowski podpisał ustawę żłobkową i zainaugurował konferencję na ten temat.

Do żłobka od 20. tygodnia i pod opiekę pedagoga
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Prezydent podpisał ustawę o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech, w skrócie zwaną ustawą żłobkową. Bronisław Komorowski powiedział przy tej okazji, że nowe prawo jest pierwszym krokiem w rozwiązaniu kłopotów demograficznych Polski.

Ustawa przewiduje, że żłobki przestaną być zakładami opieki zdrowotnej, co jest istotną barierą rozwoju tej formy opieki. Zmieni się także kadra i oprócz personelu medycznego zatrudnieni w nich zostaną między innymi pedagodzy. Żłobki przeznaczone będą dla dzieci od 20. tygodnia do trzech lub czterech lat.
Ustawa wprowadza też takie formy opieki jak klubik dziecięcy - dla dzieci od roku do trzech lat, w których opieka będzie sprawowana do pięciu godzin dziennie. Inną formą opieki będzie opiekun dzienny. Może nim zostać na przykład rodzic przebywający na urlopie wychowawczym, który chce zająć się większą liczbą dzieci.

Podpisując ustawę Bronisław Komorowski zainaugurował konferencję zatytułowaną _ Ustawa o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 - szanse i wyzwania _. W Forum Debaty Publicznej będzie uczestniczyć prezydent wraz z małżonką, minister w Kancelarii Prezydenta odpowiedzialna za sprawy społeczne Irena Wóycicka oraz Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

W spotkaniu wezmą udział także przedstawiciele różnych środowisk zaangażowanych zarówno w tworzenie ustawy i zainteresowanych jej znaczeniem dla wspierania rodziców i rozwoju dzieci.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t74959.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/fedak;ustawa;zlobkowa;potrzebna;jak;najszybciej,2,0,675330.html) Fedak: Ustawa żłobkowa potrzebna jak najszybciej Może ona wejść w życie w 2011 roku. Będzie łatwiej założyć żłobek. Dziećmi będą mogły też zajmować się nianie samorządowe.
[ ( http://www.iwoman.pl/i/art/118/t93302.jpg ) ] (http://www.iwoman.pl/na-serio/inews/piec;tysiecy;zlotych;doplaty;do;niani,200,0,602056.html) Pięć tysięcy złotych dopłaty do niani? Nowa ustawa żłobkowa ma przede wszystkim uwolnić je spod władzy Ministerstwa Zdrowia oraz zachęcić do zatrudniania niani do dziecka.
wiadomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)