Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zabójstwo
11.07.2013 23:25

Do zamachów w Bostonie mogło nie dojść, gdyby nie błędy policji

Tamerlan zginął w strzelaninie z policją podczas obławy po zamachach bombowych 19 kwietnia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dan Lampariello/DobsonAgency / R/EAST NEWS)

Według _ New York Timesa _ coraz więcej dowodów wskazuje, że starszy z braci Carnajewów oskarżonych o zamachy w Bostonie był jednym ze sprawców potrójnego morderstwa w 2011 r. Gdyby policja się nim wtedy zainteresowała, nie byłoby zamachów - uważa dziennik.

Zbrodnia, której ofiarą padło dwa lata temu trzech mężczyzn, jest wspominana przez Bostończyków jako jedna z najbardziej okrutnych. Ofiary znaleziono 12 września 2011 roku w mieszkaniu na przedmieściach Bostonu z poderżniętymi gardłami - przypomina dzisiejszy _ NYT _.

Sprawa wciąż nie została wyjaśniona, ale zgodnie informacjami uzyskanymi od śledczych _ jest coraz więcej dowodów na to, że w zbrodni brał udział Tamerlan Carnajew _, jeden z podejrzanych o kwietniowe zamachy bombowe na mecie maratonu bostońskiego. _ Gdyby śledztwo (w sprawie morderstwa z 2011 r.) było prowadzone energiczniej, to można by doprowadzić do zatrzymania Tamerlana przed zamachami bombowymi (z kwietnia 2013 r.), w których zginęły trzy osoby, a ponad 260 zostało rannych. Do zamachów mogłyby nigdy nie dojść _ - pisze _ NYT _, powołując się na anonimowych przedstawicieli organów śledczych.

Dziennik wskazuje na błędy i opieszałość policji. Krewni i przyjaciele krytykują śledczych, że zbyt szybko uznali potrójne zabójstwo za wynik porachunków gangów narkotykowych. Tamerlana, choć był bliskim przyjacielem jednej z ofiar i częstym gościem w mieszkaniu, gdzie dokonano zbrodni, ani razu nie przesłuchano - ani w charakterze podejrzanego, ani nawet osoby, która mogłaby pomóc w śledztwie. Tymczasem kilka osób bliskich zamordowanym zapewnia _ NYT _, że osobiście informowały policję o swych podejrzeniach wobec Tamerlana. Ówczesny prokurator stanowy, jak i rzeczniczka policji odmówili komentarzy.

Dwóch z zamordowanych mężczyzn to Żydzi. NYT przytacza spekulacje niektórych mediów żydowskich, że zabójstwa dokonano w 10. rocznicę zamachów terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Yorku. Jeden z rozmówców _ NYT _ zapewnia, że informował policję, iż w gronie przyjaciół ofiar morderstwa było dwóch muzułmanów, w tym w Tamerlan.

Tamerlan zginął w strzelaninie z policją podczas obławy po zamachach bombowych 19 kwietnia. Jego młodszy brat Dżochar, także podejrzany o te zamachy, stanął w środę po raz pierwszy przed federalnym sądem w Bostonie. Tuż przed aresztowaniem, gdy leżał ranny w ukryciu, ujawnił motywację swego działania, pisząc: _ Rząd USA zabija naszych niewinnych cywilów. Nie mogę znieść takiej bezkarności. My, muzułmanie, jesteśmy jednym ciałem, jeśli zranisz jednego, to ranisz nas wszystkich. Przestańcie zabijać niewinnych ludzi, to my przestaniemy _.

Wspólnikiem Tamerlana w zabójstwie z 2011 roku - jak podaje _ NYT _ - miał być natomiast przyjaciel, także czeczeński imigrant Ibragim Todashev, z którym razem uprawiali boks i sporty walki. Policja trafiła na ślad mężczyzn dopiero po zamachach bostońskich i przesłuchała Todasheva. Według źródeł _ NYT _ przyznał on, że razem z Tamerlanem dokonali morderstwa. Ale pod koniec maja zastrzelony przez przesłuchującego go agenta FBI - przypomina gazeta. Okoliczności tej śmierci też nie zostały ostatecznie wyjaśnione. Media pisały, że agent działał w samoobronie, gdy Czeczen nagle się na niego rzucił.

Czytaj więcej w Money.pl
Rozpoczął się proces słynnego gangstera Bulger został schwytany w 2011 r. w motelu w Santa Monica w Kalifornii wraz ze swoją partnerką Catherine Greig. Parę rozpoznał jeden z gości.
Podejrzany o zamach w Bostonie zastrzelony Federalne Biuro Śledcze (FBI) podało we wtorek, że jego agent w akcie samoobrony zastrzelił mężczyznę podejrzanego o związek z zamachem bombowym w Bostonie. Do incydentu doszło w środę (czasu miejscowego) w Orlando na Florydzie.
Za zbrodnie Carnajewa odpowiada jego mózg? _ U podłoża morderczego zachowania braci Carnajewów leży najpewniej mieszanka społecznych i biologicznych korzeni. _
Tagi: zabójstwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz