Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dmitrij Miedwiediew: Rosja nie gwarantowała integralności terytorialnej Ukrainy

0
Podziel się:

Premier Rosji, który z wykształcenia jest prawnikiem ocenił, że takie działanie byłoby absurdem prawnym.

Dmitrij Miedwiediew: Rosja nie gwarantowała integralności terytorialnej Ukrainy
(ec.europa.eu)

Premier Rosji, który z wykształcenia jest prawnikiem ocenił, że _ absurdem prawnym _ byłoby gwarantowanie integralności jednego państwa przez inne; argumentował, że żadne państwo na świecie nie jest w stanie tego uczynić. - _ Nigdy, na mocy jakichkolwiek dokumentów ani Rosja, ani inne państwo nie może gwarantować integralności terytorialnej tego czy innego państwa _ - ocenił.

Miedwiediew odrzucił oskarżenia, jakoby Rosja w odniesieniu do Ukrainy nie wywiązała się z postanowień Memorandum Budapeszteńskiego. Przypominając, że memorandum to dotyczyło rezygnacji Ukrainy z broni jądrowej, Miedwiediew mówił, iż gwarancje ze strony Rosji _ dotyczyły sytuacji groźby dla suwerenności Ukrainy w razie, gdyby ktoś jej zagrażał _.

_ - To, co zdarzyło się na Krymie, to sprawa absolutnie odmienna. To sam naród, uznając się za niezależną część Ukrainy, wystąpił z inicjatywą przeprowadzenia referendum, a potem na tym referendum podjął decyzję o opuszczeniu państwa _ - mówił Miedwiediew.

Miedwiediew w wywiadzie zapewnił też, że sankcje ze strony Zachodu nie zaszkodzą rosyjskim podatnikom. Państwo będzie wywiązywać się ze wszystkich zobowiązań w sferze socjalnej, _ nawet jeśli będziemy zmuszeni do pewnych ograniczeń _ - powiedział.

Na mocy Memorandum Budapeszteńskiego z 1994 roku Ukraina zrezygnowała z posiadania broni jądrowej w zamian za gwarancje niepodległości i integralności terytorialnej. Gwarantami były Stany Zjednoczone, Wielka Brytania i Rosja, które wspólnie zobowiązały się m.in. do respektowania suwerenności i granic Ukrainy i do powstrzymania się od wszelkich gróźb użycia siły przeciwko integralności terytorialnej.

Czytaj więcej w Money.pl
Ukraina prosi Rosję o zezwolenie na lot... Na odpowiedź, zgodnie z podpisanym przez oba kraje porozumieniem o otwartym niebie, Rosja ma 24 godziny.
Jaceniuk o dwustronnych rozmowach z Rosją Premier oświadczył, że w ostatnim czasie sytuacja w objętych protestami prorosyjskich separatystów obwodach donieckim i ługańskim zmienia się na lepsze.
Ukraina podjęła decyzję ws. przedpłat za gaz Rosja nie przejawia gotowości do uregulowania sprawy dostaw gazu na Ukrainę i do państw UE, odmawia, m.in. rozmowy o cenach - powiadomił Jaceniuk w liście do Komisji Europejskiej i liderów państw UE.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)