Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Długi weekend na drogach. 36 zabitych i 557 rannych

0
Podziel się:

Przez ostatnie pięć dni trwała policyjna akcja Znicz 2012. Na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy było wielu funkcjonariuszy.

Długi weekend na drogach. 36 zabitych i 557 rannych
(PAP/ Darek Delmanowicz)

Od środy do niedzieli na drogach zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. W tym czasie doszło do 428 wypadków, a policja zatrzymała 1837 nietrzeźwych kierowców - poinformował dziś rzecznik komendanta głównego policji insp. Mariusz Sokołowski.

Przez ostatnie pięć dni trwała policyjna akcja _ Znicz 2012 _. Na drogach krajowych, wyjazdowych z miast i w okolicach cmentarzy było więcej funkcjonariuszy niż zazwyczaj. Kontrolowana była prędkość, trzeźwość kierowców i stan techniczny aut. Policjanci szczególną uwagę zwracali na to, czy dzieci są przewożone w fotelikach, a wszyscy pasażerowie mają zapięte pasy oraz czy pojazdy nie są przeładowane.

Jak powiedział Sokołowski, w poniedziałek rano, w ciągu ostatnich pięciu dni doszło do 428 wypadków, w których zginęło 36 osób, a 557 zostało rannych. Policjanci zatrzymali też 1837 nietrzeźwych kierowców.

Sokołowski podkreślił, że bilans tegorocznego długiego weekendu w okolicach Wszystkich Świętych nie jest tak tragiczny jak w 2011 r. Wówczas - również w ciągu pięciu dni - na drogach zginęło 51 osób, a ranne zostały 592. Doszło wtedy do 464 wypadków, a policjanci zatrzymali 2128 nietrzeźwych kierowców.

_ - Na szczęście było spokojniej niż w ubiegłym roku _ - podkreślił Sokołowski. _ - Wypadków śmiertelnych było znacznie mniej niż w ubiegłym roku. Przyczyną tych, które zaistniały były najczęściej brawura, brak umiejętności przewidywania tego, co może zdarzyć się na drodze, i bezmyślność. Wiele osób, które jechały brawurowo zostało zatrzymanych przez policjantów podczas kontroli drogowych _ - dodał.

Jak powiedział Sokołowski, wczoraj policjanci nie odnotowali szczególnych korków. Najpoważniejszy wydarzył się na Dolnym Śląsku, gdzie po wypadku zablokowana była autostrada A4 między Oławą a Wrocławiem. _ - Wczoraj drogi wjazdowe do dużych miast były przejezdne, choć zauważalny był większy ruch _ - powiedział rzecznik KGP.

_ - W ciągu tych świąt ruch na drogach rozłożył się na pięć dni. Były osoby, które nie jechały koniecznie pierwszego dnia na groby bliskich, lecz także w następne dni. Również powroty nam się rozłożyły _ - dodał.

_ - Wielu kierowców posłuchało rad policjantów, zachowując się bardzo dobrze _ - powiedział Sokołowski. _ Tam, gdzie mogliśmy być, staraliśmy się pomagać kierowcom, by dotarli czy na cmentarz, czy też do domu _ - podkreślił.

Akcja _ Znicz 2012 _ rozpoczęła się w środę i zakończyła w niedzielę. Wzięło w niej udział ok. 10 tys. funkcjonariuszy wspieranych przez 700 żołnierzy Żandarmerii Wojskowej.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto najczęstsze błędy za kierownicą Policjanci podczas weekendowych patroli drogówki zwracają uwagę na prędkość samochodów, zapinanie pasów i przewożenie dzieci w specjalnych fotelikach.
Fałszywi policjanci spłoszyli złodziei W mieście Vicenza na północy Włoch aktorzy w kostiumach policjantów, wracający z planu filmowego, nie dopuścili do napadu na sklep.
Uwielbiał straż pożarną. Więc podpalał Mężczyzna był zafascynowany działaniami Straży Pożarnej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)