Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pomoc prawna
06.10.2008 09:51

Dla kogo adwokat z urzędu?

O przyznaniu adwokata z urzędu, zamiast sądów, decydować będzie starosta.

Podziel się
Dodaj komentarz

O przyznaniu adwokata z urzędu, zamiast sądów, będą decydować powiatowe centra pomocy rodzinie.

Zamiast sądu o zwolnieniu poszkodowanego z kosztów sądowych i przyznaniu mu adwokata z urzędu będzie decydował starosta - czytamy w _ Gazecie Prawnej _. Starosta będzie mógł powierzyć to zadanie kierownikowi ośrodka pomocy rodzinie. Darmową pomoc prawną otrzymają osoby o niskich zarobkach. Takie rozwiązania przewiduje projekt ustawy o pomocy prawnej dla najuboższych. Obecnie został on przekazany do konsultacji społecznych.

Wstępnie przyjęto, że o pomoc taką będą mogły się ubiegać osoby, których dochód jest niższy niż 200 proc. kwoty określonej w art. 8 ustawy o pomocy społecznej, czyli 461 zł w przypadku osoby prowadzącej samodzielnie gospodarstwo i 316 zł na osobę w rodzinie - czytamy w dzienniku.
Stan majątkowy wnioskodawcy powinien być udokumentowany, np. przez zeznanie podatkowe.

ZOBACZ TAKŻE:

Doradcy podatkowi i prawni, chcący świadczyć pomoc prawną będą musieli znaleźć się na specjalnej liście. Gdy się na niej znajdą nie będą mogli już odmówić udzielenia porady lub prowadzenia sprawy w sądzie. Prawnik po udokumentowaniu swoich wydatków ma zwracać się do powiatu o zwrot poniesionych kosztów. Teraz sądy przyznają za tzw. urzędówki najniższe stawki - podaje gazeta.

Dziś bezpłatna pomoc jest świadczona także przez uniwersyteckie poradnie prawne. Mogą one udzielać porad, ale już nie mają prawa występowania przed sądem.

Tagi: pomoc prawna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz