Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja zawodów. Komisja sejmowa pozytywnie o projekcie

0
Podziel się:

Sejmowa komisja ds. projektów deregulacyjnych zarekomendowała dzisiaj do dalszych prac legislacyjnych projekt nowelizacji ustaw mających ułatwić dostęp do 50 zawodów, czyli tzw. I transzę deregulacji.

Deregulacja zawodów. Komisja sejmowa pozytywnie o projekcie
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Sejmowa komisja ds. projektów deregulacyjnych zarekomendowała dzisiaj do dalszych prac legislacyjnych projekt nowelizacji ustaw mających ułatwić dostęp do 50 zawodów, czyli tzw. I transzę deregulacji. Projekt trafi teraz do drugiego czytania w Sejmie.

Ostatecznie za pozytywną oceną projektu było 10 posłów z komisji, nikt nie był przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu. Według wstępnych planów drugie czytanie projektu mogłoby odbyć się na początku kwietnia.

Komisja, przed przegłosowaniem całości projektu, zaproponowała do niego 26 poprawek zgłoszonych przez posłów i kilkanaście redakcyjnych przygotowanych przez biuro legislacyjne. Najwięcej poprawek dotyczyło zawodu notariusza - wprowadziły one m.in. kategorię zastępcy notarialnego.

_ - Konstrukcja zastępcy notariusza dotyczy osoby, która nie chce założyć kancelarii np. z powodu finansowego lub nie chce wrócić do pracy na pełen etat, bo jest kobietą w ciąży i chce się poświęcić opiece nad dzieckiem _ - mówił wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski. Zastępcą mogłaby być osoba, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu notarialnego i złożyła ślubowanie. Byłaby ona zatrudniona w kancelarii notarialnej, a notariusz mógłby ją upoważnić do wykonywania określonych czynności notarialnych.

Już miesiąc temu komisja zdecydowała o likwidacji instytucji asesora notarialnego (osoba po aplikacji i zdanym egzaminie zawodowym, a przed nominacją na notariusza, gdy asesor zdobywa doświadczenie, terminując w kancelarii innego notariusza). W zamian za to zaproponowano wydłużenie z 2,5 do 3,5 lat aplikacji notarialnej. W czwartek, w związku z tą wcześniejszą zmianą, zwiększono także - z 50 do 70 - liczbę projektów aktów notarialnych, które aplikant musi sporządzić w czasie aplikacji.

Inna z ważnych poprawek zaakceptowanych w czwartek przez komisję zmodyfikowała przepisy odnoszące się do komorników. _ - Zmiany mają ułatwić ministrowi sprawiedliwości powoływanie nowych komorników - to osoba ubiegająca się o stanowisko wskaże rewir, w którym zamierza prowadzić kancelarię, a minister taki wniosek uwzględni, jeśli będzie spełniał ustawowe warunki _ - wyjaśniał sens zmiany Przemysław Wipler (PiS), który zgłosił poprawkę.

Projekt deregulacji 50 zawodów (pierwsza z trzech zapowiadanych transz) rząd przyjął pod koniec września zeszłego roku. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały kilka miesięcy. W listopadzie Sejm nie przyjął wniosku SLD, który chciał odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu i skierował go do nowej - specjalnie utworzonej - komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.

W pierwszym projekcie deregulacji znalazły się m.in. zawody: adwokata, trenera sportowego, przewodnika turystycznego, taksówkarza i radcy prawnego. Druga transza, mająca obejmować 91 zawodów, trafiła już do Komitetu Stałego Rady Ministrów. Zapowiadana jest jeszcze trzecia transza, która ma objąć ponad 100 zawodów. Według planów resortu za ok. miesiąc powinna ona trafić do konsultacji.

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin, przedstawiając w zeszłym roku projekt w Sejmie, wskazywał, że deregulacja jest szansą na znalezienie pracy dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków. Zapewnił, że jej wynikiem będzie podniesienie jakości usług, bo na ich straży nie będą stać licencje ani korporacje, ale _ swobodna, uczciwa, sprawiedliwa konkurencja _. Według Gowina pozytywnym następstwem zmiany będzie też spadek cen usług.

Krytycy projektu wskazują, że w ten sposób nie uda się osiągnąć deklarowanego celu, a przez _ eksperymentowanie na żywym organizmie _ obniży się poziom świadczonych usług i nie będzie komu odpowiedzieć za wynikłe z tego błędy.

Czytaj więcej w Money.pl
Wysłuchali ich ws. deregulacji. Co dalej? Sejmowa komisja ds. ustaw deregulacyjnych zakończyła dwudniowe wysłuchanie publiczne samorządów i organizacji zrzeszających profesje.
Tak unikną politycznych sporów? Uniknięcie sporów politycznych wokół uchwał okolicznościowych będzie miała na celu zmiana w regulaminie Sejmu.
Ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego Sąd powinien zwrócić opłatę sądową zawsze, gdy po rozpatrzeniu skargi uchyli orzeczenie referendarza, a nie tylko wtedy, gdy stwierdzi, że referendarz dopuścił się oczywistego naruszenia prawa.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)