Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja zawodów - druga transza już obowiązuje

0
Podziel się:

Ustawa zawiera też rozwiązanie, które umożliwia uczelniom uruchomienie studiów, których ukończenie umożliwi zwolnienie z kwalifikacji do wykonywania danego zawodu.

Deregulacja zawodów - druga transza już obowiązuje
(shotbydave/iStockphoto)

10 sierpnia weszła w życie większość przepisów ustawy z 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych stanowiącej II transzę deregulacji zawodów. 10 grudnia 2014 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany wprowadzone II transzą, które dotyczące zawodów związanych z koleją i metrem. Natomiast 1 stycznia 2015 r. znikną ograniczenia w wykonywaniu zawodu biegłego rewidenta.

II ustawa deregulacyjna obejmuje w sumie 96 zawodów podlegających ministrowi finansów oraz ministrowi Infrastruktury i rozwoju takich jak: architekt, inżynier budowlany, urbanista, doradca podatkowy, broker ubezpieczeniowy czy rzeczoznawca samochodowy. Nowa regulacja nowelizuje 21 ustaw, obejmuje grupy zawodowe liczące ponad 200 tysięcy osób.

Ustawa zawiera również wypracowane wspólnie z ministrem nauki i szkolnictwa wyższego rozwiązanie, które umożliwia uczelniom uruchomienie studiów (we współpracy z organem nadającym uprawnienia), których ukończenie umożliwi zwolnienie z części lub całości postępowania kwalifikacyjnego do wykonywania danego zawodu. Proponowana zmiana powinna przyczynić się do lepszego dopasowania szkolnictwa do potrzeb rynku pracy.

Pierwsza transza deregulacyjna otwierająca dostęp do 51 profesji weszła w życie 23 sierpnia 2013 r. (część przepisów z dniem 1 stycznia 2014 r.). W Sejmie trwają prace nad III ustawą, która ma ułatwić dostęp do kolejnych ponad 100 zawodów.

Czytaj więcej w Money.pl
Zawody bez licencji. Zmiany w prawie Zmiany czekają m.in. zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami. Będzie go można wykonywać bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe, jedynie na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
Rewolucja w budowlance. Rząd zniósł pozwolenia Bez wniosków i zgód. Po wejściu nowych przepisów, wystarczy zawiadomienie o rozpoczęciu budowy.
Druga transza deregulacji i już protesty Ten projekt ma w sumie uwolnić ponad 250 zawodów. Na razie uwolnionych zostało 51 a dziś dołączyły kolejne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)