Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Deregulacja w Sejmie. Precedensowa decyzja

0
Podziel się:

Za trzy tygodnie, 10 i 11 grudnia, ma odbyć się wysłuchanie publiczne w
sprawie projektu częściowo lub całkowicie deregulującego dostęp do 50 zawodów.

Deregulacja w Sejmie. Precedensowa decyzja
(mg.gov.pl)

Za trzy tygodnie, 10 i 11 grudnia, ma odbyć się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu częściowo lub całkowicie deregulującego dostęp do 50 zawodów - zdecydowała we wtorek na swym pierwszym merytorycznym posiedzeniu sejmowa komisja do spraw deregulacji.

Wniosek w sprawie wysłuchania - zgłoszony przez przewodniczącego komisji Adama Szejnfelda (PO) - poparli wszyscy członkowie komisji.

Dyskusję między posłami wywołała natomiast długość planowanego wysłuchania. Przewodniczący komisji wnioskował o jednodniowe wysłuchanie, posłowie PiS domagali się, aby trwało ono nawet pięć dni. Przemysław Wipler (PiS) uzasadniał, że - przygotowany przez resort sprawiedliwości w porozumieniu z innymi ministerstwami - projekt budzi duże zainteresowanie, dotyczy wielu grup zawodowych, zaś podczas wysłuchania trzeba z uwagą pochylić się nad wszystkimi zgłaszanymi zastrzeżeniami.

Obecny na posiedzeniu minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podkreślił, że jest zwolennikiem wysłuchania publicznego dotyczącego projektu, ale zaznaczył, że wysłuchanie to nie może opóźniać finalizowania prac nad przedstawionymi propozycjami.

Ostatecznie posłowie zgodzili się na dwa dni wysłuchania - w poniedziałek 10 grudnia ma ono zacząć się o godz. 12, zaś we wtorek 11 grudnia o godz. 9 planowane jest jego wznowienie. _ - To jest wyjątkowa sytuacja. Jak wynika z mojej wiedzy do tej pory w Sejmie były jednodniowe wysłuchania publiczne _ - zaznaczył Szejnfeld.

Podczas wysłuchania głos będą mogli zabrać przedstawiciele wszystkich zainteresowanych samorządów zawodowych i organizacji społecznych. Ich reprezentanci będą też uczestniczyć w posiedzeniach komisji dotyczących poszczególnych zawodów.

_ - Będziemy chcieli, żeby praca nad projektem przebiegała dynamicznie _ - zapewnił Szejnfeld. Dodał, że posiedzenia komisji zwykle będą się odbywały we wtorki - w tygodniach posiedzeń sejmowych, a w miarę potrzeb także w tygodniach między posiedzeniami Sejmu.

Projekt rząd przyjął pod koniec września. Jest to pierwszy etap deregulacji. Konsultacje społeczne w tej sprawie trwały kilka miesięcy. Ponad tydzień temu Sejm nie przyjął wniosku SLD, który chciał odrzucenia w pierwszym czytaniu rządowego projektu i jednocześnie skierował ten projekt do nowej - specjalnie utworzonej - komisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw deregulacyjnych.

Minister sprawiedliwości, przedstawiając projekt w Sejmie na początku listopada, wskazywał, że deregulacja jest szansą na znalezienie pracy dla kilkudziesięciu tysięcy młodych Polaków. Zapewnił, że wynikiem deregulacji będzie podniesienie jakości usług, bo na ich straży nie będą stać licencje ani korporacje, ale _ swobodna, uczciwa, sprawiedliwa konkurencja _. Według Gowina pozytywnym następstwem zmiany będzie też spadek cen usług.

Wśród zawodów z pierwszego projektu deregulacji znalazły się m.in. profesje: notariusza, komornika, adwokata, trenerów sportowych, przewodników turystycznych, taksówkarza i geodety. Druga transza, mająca obejmować 91 zawodów, trafiła w październiku do konsultacji. Zapowiadana jest jeszcze trzecia transza, która ma objąć ponad 100 zawodów.

Czytaj więcej w Money.pl
"Gowin chce deregulacji zawodu złodzieja" Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin proponuje deregulację zawodu złodzieja kieszonkowego - tak politycy Solidarnej Polski Marzena Wróbel i Zbigniew Ziobro odnieśli się do propozycji uznania kradzieży do tysiąca złotych za wykroczenie, a nie przestępstwo.
Kolejne zawody mają być uwolnione. Sprawdź, które tym razem Ministerstwo sprawiedliwości przygotowało listę 91 zawodów przeznaczonych do deregulacji.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)