Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Demonstracje w Tunezji. Policja użyła gazu łzawiącego

0
Podziel się

Tunezyjska policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrujących przed gmachem parlamentu w Tunisie zwolenników islamistycznego rządu oraz stronników opozycji.

Demonstracje w Tunezji. Policja użyła gazu łzawiącego
(PAP/EPA)
bEgXjYnF

Tunezyjska policja użyła gazu łzawiącego, by rozpędzić demonstrujących przed gmachem parlamentu w Tunisie zwolenników islamistycznego rządu oraz stronników opozycji, którzy wcześniej wzięli udział w pogrzebie zabitego polityka Mohameda Brahmiego.

Policja zastosowała gaz w dużej ilości, gdy pod parlament przybyły tysiące zwolenników świeckiej opozycji. Domagali się oni rozwiązania parlamentu i rządu, dowodzonego przez umiarkowanie islamistyczną Partię Odrodzenia.

Według agencji AFP policja użyła gazu tylko wobec antyrządowych demonstrantów, w większości młodych ludzi, którzy rzucali w policjantów kamieniami. Jednak, jak wskazuje Reuters, przed parlamentem manifestowały również setki zwolenników rządu, którzy wskazywali na legalność władz i protestowali przeciwko, jak to określali, próbom zamachu na demokrację. MSW wydało oświadczenie z apelem o zachowanie spokoju.

bEgXjYnH

Dziesiątki tysięcy ludzi przyszło w sobotę na pogrzeb Brahmiego, który został zastrzelony w czwartek w Tunisie przed swym domem. Bliscy Brahmiego i jego zwolennicy oskarżają islamistów, kierujących rządem Tunezji, o śmierć polityka. Partia Odrodzenia zaprzecza tym zarzutom i obwinia o mord salafickiego ekstremistę Bubakera Hakima.

Śmierć Brahmiego, przywódcy małej partii opozycyjnej Ruch Ludowy, to drugie w Tunezji w tym roku zabójstwo polityka związanego ze świeckimi ugrupowaniami, po śmierci w lutym Szokriego Belaida. Belaid stał na czele Ruchu Demokratycznych Patriotów, partii marksistowskiej o kierunku panarabskim.

Brahmi został pochowany niedaleko miejsca, gdzie spoczywa Belaid na cmentarzu Al-Dżalez w centrum Tunisu. Żałobnicy nieśli zdjęcia obu zamordowanych polityków.

Jak zauważa agencja Reutera, śmierć Brahmiego jeszcze bardziej pogłębiła podziały między islamistami a ich świeckimi oponentami, które narosły po obaleniu w 2011 r. prezydenta Zina el-Abidina Ben Alego.

bEgXjYnN

I tak z doniesień świadka, na którego powołuje się Reuters, wynika, że w sobotę podczas antyrządowej manifestacji w mieście Kafsa (Gafsa) w środkowej Tunezji śmierć poniósł jeden mężczyzna. Do aktów przemocy doszło tego dnia również w innych tunezyjskich miastach. W Tunisie eksplodowała bomba, nie powodując jednak żadnych ofiar w ludziach.

Wydarzenia w Tunezji w 2011 r. pociągnęły za sobą rewolty w innych krajach Afryki Północnej - w Egipcie, Libii i Jemenie (tzw. arabska wiosna).

Czytaj więcej w Money.pl
Po zabójstwie polityka w Tunezji wstrzymano loty Antyrządowa akcja protestacyjna sparaliżuje pracę instytucji rządowych, komunikację i handel.
Druga noc zamieszek na przedmieściach Protesty mają związek z egzekwowaniem we Francji zakazu zakrywania twarzy, m.in. muzułmańskimi zasłonami.
Policja nie pozwoliła na ślub w parku Tureccy mundurowi użyli wczoraj armatek wodnych, aby rozpędzić kilkuset demonstrantów, gromadzących się w pobliżu parku Gezi w Stambule.
bEgXjYoi
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)