Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ustawa antyaborcyjna
01.02.2014 19:45

Demonstracja przeciwko rządowej ustawie antyaborcyjnej

Manifestanci twierdzili, że obecny konserwatywny rząd Hiszpanii zmierza do przywrócenia stanu prawnego z czasów frakistowskiej dyktatury (1939-1975) całkowicie zakazującej przerywania ciąży.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Moody75/CC/Flickr)

Tysiące osób uczestniczyło dziś w Madrycie w demonstracji przeciwko rządowemu projektowi ustawy, która ma zaostrzyć przepisy dotyczące aborcji. Uchwalona cztery lata temu ustawa zezwala na dokonywanie w Hiszpanii aborcji do 14. tygodnia ciąży.

Uczestnicy protestu, którzy zgromadzili się w centrum stolicy, przybyli z całego kraju. Z Asturii, na północnym zachodzie Hiszpanii, przybył _ pociąg wolności _ z przeciwniczkami rządowego projektu. W demonstracji brały udział całe rodziny, wiele małżeństw przyszło z dziećmi.

Manifestanci twierdzili, że obecny konserwatywny rząd Hiszpanii zmierza do przywrócenia stanu prawnego z czasów frakistowskiej dyktatury (1939-1975) całkowicie zakazującej przerywania ciąży. Hiszpańskie kobiety wyjeżdżały wówczas na zabiegi przerywania ciąży do Wielkiej Brytanii i Holandii i były traktowane jak terrorystki - powiedziała agencji AFP 55-letnia uczestniczka demonstracji, Marisa Vellero.

W 1985 roku ustawa w sprawie przerywania ciąży została znacznie złagodzona. Obecne prawo, uchwalone w okresie rządów partii socjalistycznej obowiązuje od czterech lat.

Zatwierdzony przez konserwatywny rząd premiera Mariano Rajoya projekt ustawy antyaborcyjnej, który przedstawił minister sprawiedliwości Alberto Ruiz-Gallardon, eliminuje prawo kobiet do decydowania o przerwaniu ciąży i zezwala na aborcję jedynie w przypadku, gdy jest ona rezultatem gwałtu bądź stanowi ciężkie zagrożenie dla zdrowia fizycznego lub psychicznego kobiety.

_ Rządowy projekt ustawy zmusza nas abyśmy zostawały matkami, kiedy tego nie chcemy, odbiera nam wolność decydowania, co jest nie do przyjęcia w demokratycznym społeczeństwie _ - powiedziała Victoria Garcia Corte, która przemawiała w imieniu asturyjskiego Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Równości.

Wobec masowych protestów przeciwko rządowemu projektowi i wobec wyników sondaży, które pokazują, że 80 proc. obywateli Hiszpanii, w tym praktykujący katolicy, są przeciwni tej zmianie w ustawodawstwie, premier Rajoy zadeklarował ostatnio gotowość do ustępstw. Zwłaszcza, że projekt ustawy budzi opory również w szeregach jego własnej Partii Ludowej (PP) - pisze Reuters.

Gotowości do ustępstw ze strony rządu nie potwierdza jego reakcja na sobotnią demonstrację w stolicy. Minister spraw wewnętrznych Jorge Fernandez Diaz, który uczestniczy w odbywającej się właśnie w Madrycie krajowej konwencji PP, oświadczył agencji EFE po zakończeniu protestu: _ Rząd już zajął stanowisko _.

_ Nie ma nic bardziej postępowego, niż obrona życia nienarodzonych _ - dodał szef MSW.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska awansuje! Ranking Doing Business to miłe zaskoczenia dla polskiej gospodarki. Nasz kraj awansował o 10 oczek w górę i zajął wysokie 45. miejsce. Strona rządowa nie ukrywała zadowolenia ogłoszonym rankingiem Banku Światowego Doing Business 2014. Nic dziwnego skoro Polska zaliczyła spory awans i z 55 miejsca wskoczyła na 45 - Zawzięliśmy się, żeby awans w rankingu ...
Co ze zmianami w prawie aborcyjnym? Sejm głosował dziś nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny.
Sejm decyduje o ustawie antyaborcyjnej Premier namawia do kompromisu: _ co prawda nikogo nie satysfakcjonuje, ale... _
Tagi: ustawa antyaborcyjna, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz