Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Debata o służbie zdrowia. Czy Kaczyński przekona Tuska?

0
Podziel się:

Prezes PiS nalega na publiczne spotkanie 7 kwietnia.

Debata o służbie zdrowia. Czy Kaczyński przekona Tuska?
(Andrzej Iwanczuk/Reporter)

Prezes PiS Jarosław Kaczyński po raz kolejny zaproponował premierowi Donaldowi Tuskowi i ministrowi zdrowia Bartoszowi Arłukowiczowi debatę o sytuacji w służbie zdrowia. Debata miałaby się odbyć w Senacie 7 kwietnia o godz. 12.

Rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska zadeklarowała, że premier może spotkać się na debacie z prezesem PiS _ w cztery oczy _, bez udziału ekspertów. Kidawa-Błońska doprecyzowała następnie, że chodzi o publiczną debatę _ jeden na jeden _.

Kaczyński powiedział wcześniej, że _ 7 kwietnia jest Dzień Zdrowia, dzień, który jest najbardziej właściwy dla przeprowadzenia debaty _. _ My proponujemy taką debatę w sprawie służby zdrowia 7 kwietnia, w samo południe, o godz. 12. Zapraszamy premiera, zapraszamy innych przedstawicieli tego rządu, a więc jak można sądzić, ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza _ - powiedział szef PiS na konferencji prasowej w Warszawie.

Dodał, że podczas debaty ze strony PiS będą _ politycy, którzy jednocześnie są w tej sprawie ekspertami _. _ Będą także eksperci, którzy nie są politykami. Kogo zaprosi obecny premier i jego minister zdrowia, to jest ich wola _ - powiedział Kaczyński.

Prezes PiS wyraził nadzieję, że w debacie będzie można wysłuchać merytorycznych argumentów obu stron. _ - Niestety od przeszło sześciu lat mamy do czynienia z taką sytuacją, że z faktami ten rząd ma ogromne kłopoty _ - powiedział.

Zaznaczył, że potrzebna jest rozmowa o zmianach zaproponowanych w ubiegłym tygodniu przez Arłukowicza w ramach tzw. pakietu kolejkowego. Chodzi m.in. o zniesienie limitów dla chorych na raka, szybką terapię onkologiczną, rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania nowych pacjentów.

_ - Generalnie rzecz biorąc jest to sfera niepowagi, raczej sfera żartu niż sfera czegoś, co można potraktować jako choćby próbę, żeby te problemy rozwiązać _ - ocenił Kaczyński.

Senator Bolesław Piecha zaznaczył, że PiS chce skonfrontować swój program i myślenie o służbie zdrowia z ustaleniami ministra zdrowia. Politycy PiS będą chcieli się dowiedzieć m.in. czy są przygotowane akty prawne ws. rozwiązania problemu kolejek, czy jest wystarczająca liczba lekarzy i sprzętu, aby zrealizować zmiany oraz czy są wystarczające środki.

_ - Mamy co chwilę kolejne informacje o ludziach, którzy mogliby żyć, co gorsza o dzieciach, które mogłyby żyć, tylko - a to karetka nie dojechała, a to nie przeprowadzono podstawowych badań, a to popełniono jakiś elementarny błąd, a to trzeba było bardzo, bardzo długo czekać. Mamy do czynienia z licznymi, często bardzo drastycznymi objawami ciężkiego kryzysu, który kosztuje życie, w tym także życie dzieci _ - powiedział Kaczyński.

Kidawa-Błońska pytana o propozycje debaty odpowiada: _ Stanowisko Platformy jest niezmienne, premier Donald Tusk może spotkać się z prezesem Kaczyńskim w cztery oczy, a eksperci z ekspertami _.

Wymiana zdań między premierem a liderem PiS o możliwości debaty miała miejsce w lutym. Tusk zaproponował wówczas Kaczyńskiemu debatę, która - zdaniem szefa rządu - miałaby wyjaśnić wątpliwości dotyczące nowego programu PiS. W odpowiedzi prezes PiS zaproponował premierowi, by 3 marca wziął udział w debacie z nim i ekspertami o służbie zdrowia.

Premier zadeklarował gotowość do stawienia się do debaty _ jeden na jeden _.

W środę Kaczyński tłumaczył ponowne zaproszenie dla premiera. _ - Było zaproszenie. Tusk je rzeczywiście odrzucił. Później miała być mimo wszystko debata. Później była ostra faza wydarzeń ukraińskich i z tego zrezygnowaliśmy. Teraz sprawa wraca. Kryzys ukraiński na pewno będzie bardzo długo trwał. W związku z tym sprawa bardzo ważna dla Polski musi zostać postawiona _ - powiedział.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/130/m297602.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/debata;tusk-kaczynski;szef;pis;stawia;warunek,146,0,1479826.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kaczyński nie chce rozmawiać z premierem "jeden na jeden" - W interesie publicznym jest podjęcie debaty twarzą w twarz, bez chowania się, bez kluczenia, bez ucieczki - odpowiada Donald Tusk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/67/m297795.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/jaroslaw;kaczynski;rzucil;rekawice;chce;debaty,178,0,1479346.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Jarosław Kaczyński rzucił rękawicę. "Chcę debaty" Do spotkania z premierem Tuskiem miałoby dojść po olimpiadzie. Premier potrzebuje czasu na odpowiedź.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/191/m254143.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sposob;arlukowicza;na;kolejki;nie;wysylac;do;specjalistow,193,0,1463233.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sposób Arłukowicza na kolejki? Nie wysyłać do specjalistów Do specjalisty będą trafiali tylko ci, którzy naprawdę muszą - powiedział minister. Resztę pacjentów mają diagnozować lekarze rodzinni.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)